LAJMI I FUNDIT:
Zgjoi

Zgjoi

72 Artikuj

Info

“Zgjoi (Hive)” është film i vitit 2021, me regji të Blerta Bashollit. Në rol kryesor luan aktorja e njohur Yllka Gashi, teksa ngjarja e filmit bazohet në historinë e grave të Krushës në periudhën e pas-luftës.

“Zgjoi” nis të shfaqet edhe në Athinë

“Zgjoi” nis të shfaqet edhe në Athinë

TV / Film
Reuters shkruan për filmin “Zgjoi”: Historia frymëzuese e vejushës së luftës së Kosovës

Reuters shkruan për filmin “Zgjoi”: Historia frymëzuese e vejushës së luftës së Kosovës

TV / Film
“Zgjoi” jashtë nominimeve të Oscars 2022, vjen reagimi i Yllka Gashit: Jam e bindur që në vitet në vijim një film kosovar do të nominohet

“Zgjoi” jashtë nominimeve të Oscars 2022, vjen reagimi i Yllka Gashit: Jam e bindur që në vitet në vijim një film kosovar do të nominohet

TV / Film
Filmit “Zgjoi” i ndërpritet ëndrra për t’u nominuar në Oscars

Filmit “Zgjoi” i ndërpritet ëndrra për t’u nominuar në Oscars

TV / Film
Të martën bëhet përzgjedhja finale për “Oscars 2022” – “Zgjoi” në listën e ngushtë të filmave të nominuar

Të martën bëhet përzgjedhja finale për “Oscars 2022” – “Zgjoi” në listën e ngushtë të filmave të nominuar

TV / Film
Adriana Matoshi për filmin “Zgjoi”: E kemi radhën ta shkruajmë emrin e Kosovës edhe në ‘Oscars’

Adriana Matoshi për filmin “Zgjoi”: E kemi radhën ta shkruajmë emrin e Kosovës edhe në ‘Oscars’

Yjet
Dua Lipa për filmin “Zgjoi”: Mori shumë çmime në ‘Sundance’ dhe basti im është që Basholli do të shtojë një ‘Oscar’ në koleksionin e saj

Dua Lipa për filmin “Zgjoi”: Mori shumë çmime në ‘Sundance’ dhe basti im është që Basholli do të shtojë një ‘Oscar’ në koleksionin e saj

Yjet
Kuratorja e “Sundance Film Festival”, Kim Yutani: Të mos e harrojmë “Zgjoin” për “Oscars”

Kuratorja e “Sundance Film Festival”, Kim Yutani: Të mos e harrojmë “Zgjoin” për “Oscars”

Yjet
Kush është krijuesi i posterave të filmave kosovarë që pushtuan botën?

Kush është krijuesi i posterave të filmave kosovarë që pushtuan botën?

Egzona Shigjeqi
Associated Press shkruan për filmin “Zgjoi”: Shpresa dhe shërimi në hyrjen e Kosovës në Oscars

Associated Press shkruan për filmin “Zgjoi”: Shpresa dhe shërimi në hyrjen e Kosovës në Oscars

TV / Film
Qendra Kinematografike e Kosovës për filmin “Zgjoi”: Bashkë për Kosovën drejtë Oscars 2022!

Qendra Kinematografike e Kosovës për filmin “Zgjoi”: Bashkë për Kosovën drejtë Oscars 2022!

TV / Film
Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë kërkon përkrahje dhe promovim për filmin “Zgjoi” drejt fitores në ‘Oscars’

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë kërkon përkrahje dhe promovim për filmin “Zgjoi” drejt fitores në ‘Oscars’

Yjet
Kryeministri Kurti në përkrahje të filmit “Zgjoi”: I bazuar në një histori të vërtetë, përshkruan qëndresën e grave të Krushës

Kryeministri Kurti në përkrahje të filmit “Zgjoi”: I bazuar në një histori të vërtetë, përshkruan qëndresën e grave të Krushës

Yjet
Të enjten nis votimi për “Oscars 2022”, Dua Lipa tregon mbështetjen për filmin “Zgjoi”

Të enjten nis votimi për “Oscars 2022”, Dua Lipa tregon mbështetjen për filmin “Zgjoi”

Yjet
Të enjten nis votimi për “Oscars 2022”, filmi “Zgjoi” nis fushatën promovuese dhe kërkon përkrahjen e shqiptarëve në rrjetet sociale

Të enjten nis votimi për “Oscars 2022”, filmi “Zgjoi” nis fushatën promovuese dhe kërkon përkrahjen e shqiptarëve në rrjetet sociale

TV / Film
Qeveria ndan afro 100 mijë euro për mbështetjen e kampanjës së filmit “Zgjoi”

Qeveria ndan afro 100 mijë euro për mbështetjen e kampanjës së filmit “Zgjoi”

TV / Film
“Zgjoi” renditet si filmi i 11-të më i mirë i vitit 2021 nga ‘Rotten Tomatoes’

“Zgjoi” renditet si filmi i 11-të më i mirë i vitit 2021 nga ‘Rotten Tomatoes’

TV / Film
Gjashtë muaj në terapi nga COVID-19, Çun Lajçi: Nuk kam marrë ndihmë asnjëherë nga shteti

Gjashtë muaj në terapi nga COVID-19, Çun Lajçi: Nuk kam marrë ndihmë asnjëherë nga shteti

Egzona Shigjeqi
Mediumi amerikan, Variety shkruan për filmin kosovar: “Zgjoi” në mesin e të nominuarve për Oscars 2022

Mediumi amerikan, Variety shkruan për filmin kosovar: “Zgjoi” në mesin e të nominuarve për Oscars 2022

TV / Film
Ministri Çeku pret në takim ekipin e filmit “Zgjoi”: Kinematografia e Kosovës është duke ecur në hap me botën

Ministri Çeku pret në takim ekipin e filmit “Zgjoi”: Kinematografia e Kosovës është duke ecur në hap me botën

Yjet
Donatella Versace i komenton Dua Lipës për filmin “Zgjoi”: Kosova ka shumëçka për t’u krenuar

Donatella Versace i komenton Dua Lipës për filmin “Zgjoi”: Kosova ka shumëçka për t’u krenuar

Yjet
Babai i Rita Orës reagon për futjen e filmit “Zgjoi” në listën e ngushtë të nominimeve për Oscars 2022: Urime Kosova

Babai i Rita Orës reagon për futjen e filmit “Zgjoi” në listën e ngushtë të nominimeve për Oscars 2022: Urime Kosova

Yjet
Ambasada amerikane përgëzon filmin “Zgjoi” për futjen në listën e ngushtë të nominimeve për Oscars 2022

Ambasada amerikane përgëzon filmin “Zgjoi” për futjen në listën e ngushtë të nominimeve për Oscars 2022

Yjet
“Zgjoi” më afër nominimit për Oscars 2022, Dua Lipa: Lajmi më i mirë për t’u zgjuar

“Zgjoi” më afër nominimit për Oscars 2022, Dua Lipa: Lajmi më i mirë për t’u zgjuar

TV / Film