LAJMI I FUNDIT:

Nagorno-Karabah

30 Artikuj

Ngjarjet më të rëndësishme botërore që shënuan vitin 2023

Ngjarjet më të rëndësishme botërore që shënuan vitin 2023

Nga Bota
Blinken paralajmëroi se Azerbajxhani së shpejti mund të pushtojë Armeninë

Blinken paralajmëroi se Azerbajxhani së shpejti mund të pushtojë Armeninë

Evropa
Jam azerbajxhanas, kam vuajtur nga Armenia, e urrej spastrimin etnik ndaj armenëve

Jam azerbajxhanas, kam vuajtur nga Armenia, e urrej spastrimin etnik ndaj armenëve

Opinione
Duke pushtuar Nagorno-Karabakun, presidenti i Azerbajxhanit përmbushi zotimin e babait të tij

Duke pushtuar Nagorno-Karabakun, presidenti i Azerbajxhanit përmbushi zotimin e babait të tij

Evropa
Gati të gjithë armenët u larguan nga Nagorno-Karabakh

Gati të gjithë armenët u larguan nga Nagorno-Karabakh

Evropa
Nagorno-Karabakh pushon së ekzistuari nga viti i ardhshëm

Nagorno-Karabakh pushon së ekzistuari nga viti i ardhshëm

Azia
Spastrimi etnik i armenëve në Azerbajxhan, reagon Kim Kardashian: Nuk duam një gjenocid tjetër mbi popullin tim

Spastrimi etnik i armenëve në Azerbajxhan, reagon Kim Kardashian: Nuk duam një gjenocid tjetër mbi popullin tim

Yjet
Qindra armenë largohen nga Nagorno-Karabakh për në Armeni

Qindra armenë largohen nga Nagorno-Karabakh për në Armeni

Nga Bota
Cili është qëllimi i vërtetë i Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh: Krijimi i një qeverie legale apo spastrimi etnik i armenëve

Cili është qëllimi i vërtetë i Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh: Krijimi i një qeverie legale apo spastrimi etnik i armenëve

Evropa
Kremlini konfirmon se janë vrarë disa ushtarë rusë në Nagorno-Karabakh

Kremlini konfirmon se janë vrarë disa ushtarë rusë në Nagorno-Karabakh

Evropa
Azerbajxhanasit shkatërrojnë një bazë ushtarake ruse në rajonin e Karabakut

Azerbajxhanasit shkatërrojnë një bazë ushtarake ruse në rajonin e Karabakut

Evropa
Armenët pranojnë propozimin për armëpushim

Armenët pranojnë propozimin për armëpushim

Azia
Momenti kur droni azerbajxhanas godet një pozicion të fortifikuar armen – luftë e re për rajonin e Nagorno Karabakh

Momenti kur droni azerbajxhanas godet një pozicion të fortifikuar armen – luftë e re për rajonin e Nagorno Karabakh

Evropa
Njoftimi misterioz i Medvedevit: Fajësoi rusët dhe shkoi në NATO, merreni me mend se çfarë e pret

Njoftimi misterioz i Medvedevit: Fajësoi rusët dhe shkoi në NATO, merreni me mend se çfarë e pret

Evropa
Azerbajxhani publikoi pamjet e një operacioni të madh ushtarak

Azerbajxhani publikoi pamjet e një operacioni të madh ushtarak

Azia
Azerbajxhani nis operacionin kundër Nagorno-Karabakut, raportohen sirena të sulmeve ajrore

Azerbajxhani nis operacionin kundër Nagorno-Karabakut, raportohen sirena të sulmeve ajrore

Nga Bota
Azerbajxhani po grumbullon forca në kufi, filmohet një autokolonë me shkronjën A të përmbysur

Azerbajxhani po grumbullon forca në kufi, filmohet një autokolonë me shkronjën A të përmbysur

Evropa
Pesë të vrarë në “përleshjen” e re Azerbajxhan-Armeni në Nagorno-Karabakh

Pesë të vrarë në “përleshjen” e re Azerbajxhan-Armeni në Nagorno-Karabakh

Nga Bota
Viti 1992: Fundi i shtetit të Titos, zgjedhjet në Kosovë dhe Kërcënimi i Kërshëndellave

Viti 1992: Fundi i shtetit të Titos, zgjedhjet në Kosovë dhe Kërcënimi i Kërshëndellave

Agron Shala
Kryeministri armen: Të paktën 49 ushtarë armenë janë vrarë në luftimet me Azerbajxhanin, për fat të keq nuk është shifra finale

Kryeministri armen: Të paktën 49 ushtarë armenë janë vrarë në luftimet me Azerbajxhanin, për fat të keq nuk është shifra finale

Azia
Raketa izraelite Spike NLOS shkatërron tankun rus T-72 nga distanca prej 15 kilometrash

Raketa izraelite Spike NLOS shkatërron tankun rus T-72 nga distanca prej 15 kilometrash

Azia
Nagorno-Karabak: Pas tri dekadash, ish-banorët kthehen – ja si i gjetën shtëpitë e tyre

Nagorno-Karabak: Pas tri dekadash, ish-banorët kthehen – ja si i gjetën shtëpitë e tyre

Evropa
Nagorno-Karabak: Familjet armene ua vënë zjarrin, shtëpive të tyre

Nagorno-Karabak: Familjet armene ua vënë zjarrin, shtëpive të tyre

Evropa
Derisa vetura po i afrohej, raketa bie para mjetit – momenti kur hidhet në erë ura që lidh Armeninë me Nagorno-Karabakun

Derisa vetura po i afrohej, raketa bie para mjetit – momenti kur hidhet në erë ura që lidh Armeninë me Nagorno-Karabakun

Nga Bota