LAJMI I FUNDIT:

Azerbajxhani po grumbullon forca në kufi, filmohet një autokolonë me shkronjën A të përmbysur

Azerbajxhani po grumbullon forca në kufi, filmohet një autokolonë me shkronjën A të përmbysur

Gjatë ditëve të fundit ka qarkulluar një video në mediat sociale të Azerbajxhanit që tregon lëvizjen e shtuar të trupave të azere rreth Nagorno-Karabakut dhe përgjatë kufirit me Armeninë.

Dërgesat ushtarake nga Izraeli në Azerbajxhan u rritën në të njëjtën kohë, gjë që shkaktoi frikë te armenët për një sulm të ri nga Azerbajxhani.

Në të njëjtën kohë, Azerbajxhani akuzon Armeninë se ka përdorur artileri kundër forcave azere në dy raste gjatë ditës së djeshme.

Azerbajxhanasit po lëvizin më shumë sisteme të armëve të rënda drejt kufirit. Ata i shënuan automjetet me një shkronjë A të përmbysur.

Raportimet për ngritjen e ushtrisë azere vijnë pas një sulmi të Azerbajxhanit më 1 shtator pranë qytetit kufitar armen, Sotka, që vrau tre ushtarë armenë.

Pesë ditë pas kësaj, Armenia njoftoi se do të zhvillonte stërvitjet ushtarake Eagle Partner së bashku me Shtetet e Bashkuara nga 11 deri më 20 shtator. Ministria e Mbrojtjes njoftoi se qëllimi i stërvitjeve ishte përgatitja e forcave armene për misionet paqeruajtëse ndërkombëtare. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ai nuk e priste këtë lloj lamtumire të pensionimit në Barcelonë: Shoferi i autobusit ndaloi në stacion dhe më pas qau si fëmijë ​

Ai nuk e priste këtë lloj lamtumire të pensionimit në Barcelonë: Shoferi i autobusit ndaloi në stacion dhe më pas qau si fëmijë ​

Evropa

"Kush do të më thërrasë baba", rrëfimi i palestinezit që humbi mbi 100 anëtarë të familjes

Azia
Ukrainasit vrasin me dron ushtarët rusë - publikohen pamjet e tmerrshme pas sulmit

Ukrainasit vrasin me dron ushtarët rusë - publikohen pamjet e tmerrshme pas sulmit

Evropa
Numër rekord i rusëve kërkojnë azil në këtë vend – dhe ai nuk është në Evropë

Numër rekord i rusëve kërkojnë azil në këtë vend – dhe ai nuk është në Evropë

Botë
Parlamenti Evropian miraton paketën 50 miliardë euroshe për Ukrainën - shumica e parave nuk janë ndihma

Parlamenti Evropian miraton paketën 50 miliardë euroshe për Ukrainën - shumica e parave nuk janë ndihma

Evropa
Videoja rrëqethëse e palestinezes së vogël nga Gaza, me lot në sy thotë se i mungon buka

Videoja rrëqethëse e palestinezes së vogël nga Gaza, me lot në sy thotë se i mungon buka

Azia
Kalo në kategori