LAJMI I FUNDIT:

Armenët pranojnë propozimin për armëpushim

Armenët pranojnë propozimin për armëpushim

Autoritetet armene në Nagorno-Karabakh (Arcaha) thonë se kanë pranuar një armëpushim të propozuar nga misioni paqeruajtës rus në rajonin e diskutueshëm.

“Me ndërmjetësimin e komandës së misionit paqeruajtës rus në Nagorno-Karabakh, u arrit një marrëveshje për ndërprerjen e plotë të operacioneve ushtarake”, tha presidenti i Nagorno-Karabakhut.

Armëpushimi do të hyjë nga ora 13:00, kurse nga e marta, azerët kanë kryer një sërë sulmesh mbi pozicionet e armenëve në Nagorno-Karabakh.

Trazira në Armeni, demonstruesit para ndërtesës së qeverisë përleshen me policinë
Lexo po ashtu Trazira në Armeni, demonstruesit para ndërtesës së qeverisë përleshen me policinë

“U arrit një marrëveshje për tërheqjen e njësive të mbetura dhe ushtarëve të forcave të armatosura nga zona e dislokimit të trupave paqeruajtëse ruse, shpërbërjen dhe çarmatimin e plotë të formacioneve të armatosura të ushtrisë së Nagorno-Karabakut, tërheqjen e pajisjeve dhe armëve nga territori i Nagorno-Karabakut”, njoftojnë media armene.

Të dy palët do të diskutojnë çështje të tjera në një takim të përfaqësuesve të popullsisë vendase armene dhe autoriteteve të Azerbajxhanit më 21 shtator. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Brenda burgut famëkeq rus ku vdiq Alexei Navalny

Brenda burgut famëkeq rus ku vdiq Alexei Navalny

Evropa

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Të premten, SHBA me paketë të madhe sanksionesh kundër Rusisë për vdekjen e Navalny dhe luftën në Ukrainë

Të premten, SHBA me paketë të madhe sanksionesh kundër Rusisë për vdekjen e Navalny dhe luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori