LAJMI I FUNDIT:

Lituania

116 Artikuj

Pesë shtetet që kufizohen me Rusinë mund t’ua ndalojnë hyrjen turistëve rusë

Pesë shtetet që kufizohen me Rusinë mund t’ua ndalojnë hyrjen turistëve rusë

Evropa
Kremlini “pret progres” lidhur me marrëveshjen për importimin e mallrave në enklavën e Kaliningradit

Kremlini “pret progres” lidhur me marrëveshjen për importimin e mallrave në enklavën e Kaliningradit

Evropa
Parlamenti i Lituanisë votoi pro ndalimit të importit të gazit rus

Parlamenti i Lituanisë votoi pro ndalimit të importit të gazit rus

Evropa
Presidenti i Lituanisë thotë se vendi është i përgatitur për çdo “veprim jomiqësor” nga Rusia

Presidenti i Lituanisë thotë se vendi është i përgatitur për çdo “veprim jomiqësor” nga Rusia

Nga Bota
Rusia paralajmëron Lituaninë në lidhje me kufizimet në Kaliningrad

Rusia paralajmëron Lituaninë në lidhje me kufizimet në Kaliningrad

Evropa
Scholz: Gjermania e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Scholz: Gjermania e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Evropa
Lituanezët mblodhën para për një dron Bayraktar për t’ia dhuruar Ukrainës – kur shkuan për ta blerë, u befasuan nga prodhuesi

Lituanezët mblodhën para për një dron Bayraktar për t’ia dhuruar Ukrainës – kur shkuan për ta blerë, u befasuan nga prodhuesi

Nga Bota
Për vetëm tri ditë, lituanezët mblodhën 5 milionë euro për të blerë dronin ushtarak Bayraktar për Ukrainën

Për vetëm tri ditë, lituanezët mblodhën 5 milionë euro për të blerë dronin ushtarak Bayraktar për Ukrainën

Evropa
Lituanezët bëhen bashkë për të blerë dron për Ukrainën – për tri ditë mbledhin 3 milionë euro

Lituanezët bëhen bashkë për të blerë dron për Ukrainën – për tri ditë mbledhin 3 milionë euro

Nga Bota
Lituania bëhet vendi i parë baltik që ndalon importin e të gjitha produkteve të energjisë nga Rusia

Lituania bëhet vendi i parë baltik që ndalon importin e të gjitha produkteve të energjisë nga Rusia

Botë
Përfaqëson Lituaninë, por këngëtarja Monika Liu mbajti vazhdimisht flamurin e Ukrainës në finalen e Eurovision 2022

Përfaqëson Lituaninë, por këngëtarja Monika Liu mbajti vazhdimisht flamurin e Ukrainës në finalen e Eurovision 2022

Muzikë
Osmani i kërkoi përkrahjen e Lituanisë për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Osmani i kërkoi përkrahjen e Lituanisë për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Kosovë
Osmani në Lituani kërkon proces të përshpejtuar për anëtarësimin e Kosovës në NATO

Osmani në Lituani kërkon proces të përshpejtuar për anëtarësimin e Kosovës në NATO

Kosovë
Përfaqësuesja e Lituanisë u shfaq edhe në Eurovision me të njëjtën veshje nga konkursi: Po mendoja një fustan tjetër, ai që më pëlqeu ishte shumë i shtrenjtë

Përfaqësuesja e Lituanisë u shfaq edhe në Eurovision me të njëjtën veshje nga konkursi: Po mendoja një fustan tjetër, ai që më pëlqeu ishte shumë i shtrenjtë

Yjet
Gjysma e vendeve anëtare kundërshtojnë idetë e Macronit rreth ndryshime drastike në BE

Gjysma e vendeve anëtare kundërshtojnë idetë e Macronit rreth ndryshime drastike në BE

Evropa
Ministrja e jashtme shqiptare pret homologun e Lituanisë: Vullnet reciprok për forcimin e bashkëpunimit

Ministrja e jashtme shqiptare pret homologun e Lituanisë: Vullnet reciprok për forcimin e bashkëpunimit

Shqipëri
Mariçiq – Landsbergis: Vlerat evropiane janë vënë në provë, presim një fillim të shpejtë të negociatave

Mariçiq – Landsbergis: Vlerat evropiane janë vënë në provë, presim një fillim të shpejtë të negociatave

Maqedonia e Veriut
Xhaferi-Landsbergis: Nevojitet bashkëpunim dhe mbështetje më e madhe si shtete anëtare të NATO-s për tejkalimin e situatës në Evropë

Xhaferi-Landsbergis: Nevojitet bashkëpunim dhe mbështetje më e madhe si shtete anëtare të NATO-s për tejkalimin e situatës në Evropë

Maqedonia e Veriut
Lindsbergis: Kemi edhe dy muaj kohë për rezultate pozitive për negociatat me Maqedoninë e Veriut

Lindsbergis: Kemi edhe dy muaj kohë për rezultate pozitive për negociatat me Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut
Ministri i Jashtëm i Lituanisë sot për vizitë zyrtare në RMV

Ministri i Jashtëm i Lituanisë sot për vizitë zyrtare në RMV

Maqedonia e Veriut
Rusia mbyll konsullatat e Letonisë, Estonisë dhe Lituanisë

Rusia mbyll konsullatat e Letonisë, Estonisë dhe Lituanisë

Evropa
Kush e ka radhën? Lituanezët përgatiten për sulm potencial rus

Kush e ka radhën? Lituanezët përgatiten për sulm potencial rus

Nga Bota
Kryeministrja e Lituanisë viziton Ukrainën: Asnjë fjalë nuk mund të përshkruajë atë që pashë këtu

Kryeministrja e Lituanisë viziton Ukrainën: Asnjë fjalë nuk mund të përshkruajë atë që pashë këtu

Evropa
Lituania, Letonia dhe Gjermania largojnë diplomatë rusë

Lituania, Letonia dhe Gjermania largojnë diplomatë rusë

Botë