LAJMI I FUNDIT:

Kremlini “pret progres” lidhur me marrëveshjen për importimin e mallrave në enklavën e Kaliningradit

Kremlini “pret progres” lidhur me marrëveshjen për importimin e mallrave në enklavën e Kaliningradit

Kremlini ka njoftuar se pret progres lidhur me marrëveshjen me Bashkimin Evropian sa i përket lejimit të Rusisë për transportimin e disa mallrave, që aktualisht janë në listën e sanksioneve.

Reklama

Lituania tashmë ka bllokuar Rusinë për të dërguar disa mallra në Kaliningrad – që është territor i ndarë nga Rusia dhe Lituania, kurse Polonia ka bllokuar portin në Baltik – duke nxitur një lloj zemërimi në Moskë dhe premtim për hakmarrje, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër Lituania ka thënë se mallrat si metalet janë pjesë e sanksioneve të BE-së, dhe se nuk e kanë ndërmend të tërhiqen nga ky vendim, pavarësisht paralajmërimit të Moskës për hakmarrje.

Kievi pretendon se Rusia ka humbur 37.570 ushtarë nga fillimi i luftës në Ukrainë
Lexo po ashtu Kievi pretendon se Rusia ka humbur 37.570 ushtarë nga fillimi i luftës në Ukrainë

Në këto sanksione përfshihen edhe çimentoja, druri dhe alkooli. E zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka thënë se nuk ka ndonjë finalizim sa i përket kësaj qështje.

“Presim progres, por nuk mund të themi se problemi është eliminuar”, shtoi ai duke iu referuar marrëveshjes mes BE-së dhe Rusisë që mund të arrihet.

Guvernatori rajonal i Kaliningradit, tha se gjysma e mallrave që vijnë mes Rusisë dhe enklavës do të goditen nga ndalesa si pasojë e sanksioneve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Serbia
Kalo në kategori