LAJMI I FUNDIT:

Lituania dëbon të dashurën e ministrit rus të Mbrojtjes – ajo po vlerësohet si kërcënim për sigurinë e vendit baltik

Lituania dëbon të dashurën e ministrit rus të Mbrojtjes – ajo po vlerësohet si kërcënim për sigurinë e vendit baltik

E dashura e ministrit rus të mbrojtjes prej një dekade është dëbuar nga Lituania pasi zyrtarët e quajtën atë një “kërcënim për sigurinë kombëtare”.

Yelena Kaminskas, 49, pretendohet se kishte dy fëmijë me Sergei Shoigu në fillim të viteve 2000.

Ajo u takua me një nga aleatët më të ngushtë të presidentit rus, Vladimir Putin ndërsa punonte si stjuardesë në një avion qeveritar rus në vitin 1999.

Në atë kohë ai ishte ministër i situatave të jashtëzakonshme, raporton themetro.

Por dje, një gjykatë në kryeqytetin e Lituanisë, Vilnius, refuzoi lejen e qëndrimit të Yelenës në vendin e NATO-s.

Një zëdhënës i gjykatës i tha shtypit lituanez se “apeli ka refuzuar kërkesën dhe gjykata pranoi se leja ishte revokuar për arsye se aplikanti përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare”.

Reklama

Yelena jo vetëm që nuk do të jetë në gjendje të hyjë në Lituani për pesë vitet e ardhshme, por do të ndalohet nga zona Shengen e BE-së për tre vjet.

Thuhet se Yelena ishte martuar me Adolfas Kaminskas, 44 vjeç, pasi marrëdhënia e saj jashtëmartesore me Shoigu përfundoi, duke i dhënë asaj një leje të përkohshme në vitin 2017.

Në Lituani, shtetësia e dyfishtë jepet vetëm në raste të jashtëzakonshme, si p.sh. një fëmijë që fiton shtetësinë e dyfishtë në lindje ose për refugjatët.

Shoigu, 67 vjeç, ka gjithashtu dy vajza, Yulia, 45, dhe Ksenia, 31, me gruan e tij Irina, 67 vjeç.

Julia iu bashkua Qendrës Ruse të Ndihmës Psikologjike Emergjente në Ministrinë e Emergjencave në tetor për të lehtësuar traumën me të cilën përballen rusët e zakonshëm në mes të luftës.

Reklama

Nën drejtimin e Julia-s, qendra psikologjike i ka këshilluar rusët të “mësojnë të përballojnë ankthin gjatë luftës së Putinit”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Koreja e Veriut ua hoqi mitrat grave shtatshkurtër, derisa njerëzit homoseksualë dhe fetarë i ka dënuar me vdekje, thotë Koreja e Jugut

Koreja e Veriut ua hoqi mitrat grave shtatshkurtër, derisa njerëzit homoseksualë dhe fetarë i ka dënuar me vdekje, thotë Koreja e Jugut

Azia
Pas një kërkimi intensiv, trupi i dyvjeçarit në Florida gjendet në gojën e një aligatori

Pas një kërkimi intensiv, trupi i dyvjeçarit në Florida gjendet në gojën e një aligatori

Amerika
Pamje për së afërti, si ushtarët ukrainas gjuajnë pa pushim pozicionet ruse me tankun e tyre

Pamje për së afërti, si ushtarët ukrainas gjuajnë pa pushim pozicionet ruse me tankun e tyre

Evropa
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
Bora mbulon llogoret në vijën e frontit ku po luftojnë ushtarët ukrainas

Bora mbulon llogoret në vijën e frontit ku po luftojnë ushtarët ukrainas

Evropa
Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Evropa
Kalo në kategori