LAJMI I FUNDIT:

Scholz: Gjermania e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Scholz: Gjermania e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Kancelari gjerman Olaf Scholz, ka deklaruar gjatë vizitës së tij në Vilnius të Lituanisë, se Gjermania është e gatshme të rrit misionin e saj ushtarak në Lituani si kundërpërgjigje ndaj pushtimit rus në Ukrainë.

Reklama

“Jemi të gatshëm të rrisim angazhimin dhe të zhvillojmë”, shtoi Scholz para gazetarëve pas takimit me presidentin lituanez Gitanasom Nausedom dhe kryeministrin e Estonisë.

Zelensky: Në Severodonetsk po vendoset për fatin e pjesës lindore të Ukrainës
Lexo po ashtu Zelensky: Në Severodonetsk po vendoset për fatin e pjesës lindore të Ukrainës

Kancelari gjerman u shpreh i gatshëm që të mbrohet çdo centimetër i territorit të vendeve anëtare të NATO-s.

Ai premtoi se numri i ushtarëve gjermanë në Lituani në kuadër të NATO-s, do të rritet nga 1000 në 1500. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ministri serb i Mbrojtjes përmend “futjen e ushtrisë serbe në Kosovë” – por e din se paraprakisht duhet marrë leje

Ministri serb i Mbrojtjes përmend “futjen e ushtrisë serbe në Kosovë” – por e din se paraprakisht duhet marrë leje

Serbia
Deklaratë e fuqishme nga Britania e Madhe: Do të mbështesim Ukrainën

Deklaratë e fuqishme nga Britania e Madhe: Do të mbështesim Ukrainën "pavarësisht se çfarë ndodh diku tjetër"

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
A po kthehen kontrollet kufitare në vendet e Zonës Shengen?

A po kthehen kontrollet kufitare në vendet e Zonës Shengen?

Evropa
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Bosnja
Kalo në kategori