LAJMI I FUNDIT:

Lituania ia ndalon qytetarëve rusë blerjen e pronave të paluajtshme, ndalon edhe lëshimin e vizave për rusët dhe bjellorusët  

Lituania ia ndalon qytetarëve rusë blerjen e pronave të paluajtshme, ndalon edhe lëshimin e vizave për rusët dhe bjellorusët  

Parlamenti i Lituanisë vendosi sot të ndalojë qytetarët rusë të blejnë prona të paluajtshme në këtë vend baltik, duke përmendur rrezikun për sigurinë kombëtare, raporton Reuters.

Reklama

Ndalimi, i cili do të jetë në fuqi deri në vitin 2024, nuk do të zbatohet për rusët që kanë marrë të drejtën për të qëndruar në atë vend, transmeton Telegrafi.

Parlamenti lituanez ndaloi gjithashtu lëshimin e vizave të reja për qytetarët e Rusisë dhe Bjellorusisë.

Oficeri i mbrojtjes së Putinit që dezertoi zbulon sesi presidenti rus është paranojak, jeton 'në bunkerin e tij' dhe është i 'tmerruar' nga COVID-19
Lexo po ashtu Oficeri i mbrojtjes së Putinit që dezertoi zbulon sesi presidenti rus është paranojak, jeton 'në bunkerin e tij' dhe është i 'tmerruar' nga COVID-19

Qytetarë të shumtë të këtyre dy vendeve, të cilëve u janë lëshuar viza, do t’i nënshtrohen “kontrollit individual të detajuar” në kufi, për të përcaktuar nëse ata paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare.

Në anën tjetër, qeveria ruse ka filluar t’i ashpërsojë rregullat për të gjitha kompanitë ndërkombëtare që po vendosin të largohen nga ky vend si kundërpërgjigje ndaj agresionit rus në Ukrainë.

Shumë prej tyre janë kërcënuar me sekuestrim pronash dhe mallrave të shumta. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Serbia
Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore

Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore

Evropa
Kalo në kategori