LAJMI I FUNDIT:

Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s bien dakord për të rritur mbrojtjen ajrore evropiane.

Ministrat e mbrojtjes nga 14 aleatë të NATO-s – përfshirë Britaninë e Madhe – plus Finlanda nënshkruan një letër qëllimi për të krijuar një sistem evropian të mbrojtjes ajrore dhe raketore.

Belgjika, Bullgaria, Çekia, Estonia, Gjermania, Hungaria, Letonia, Lituania, Holanda, Norvegjia, Sllovakia, Sllovenia, Rumania dhe Mbretëria e Bashkuar parashihet të blejnë së bashku pajisje të mbrojtjes ajrore dhe raketa nga vendet evropiane.


“Ky angazhim është edhe më vendimtar sot, pasi ne jemi dëshmitarë të sulmeve të pamëshirshme dhe nga Rusia në Ukrainë”, tha zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana.

Një deklaratë e NATO-s tha se iniciativa do t’i lejojë të gjitha kombet pjesëmarrëse të zhvillojnë së bashku një sistem të mbrojtjes ajrore duke përdorur zgjidhje të ndërveprueshme.

Ndryshe, Finlanda së bashku me Finlandën kanë aplikuar për tu bërë anëtarë të aleancës më të madhe ushtarake në botë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediat serbe publikojnë detaje të reja rreth vrasjes së Faton Hajrizit në Serbi

Mediat serbe publikojnë detaje të reja rreth vrasjes së Faton Hajrizit në Serbi

Serbia
Trump e përmendi dy herë një fjalë që

Trump e përmendi dy herë një fjalë që "nuk duhet ta thoshte" gjatë fjalimit në Konventën Kombëtare Republikane

Amerika
Cilat lloje të armëve do të dislokojë SHBA-ja në Gjermani?

Cilat lloje të armëve do të dislokojë SHBA-ja në Gjermani?

Botë
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa
Presidenti Joe Biden përballë 'izolimit' fizik dhe politik

Presidenti Joe Biden përballë 'izolimit' fizik dhe politik

Botë

"Aeroplanët do të qëndrojnë në ajër", nga SHBA-ja në Australi nuk ka ngritje dhe ulje për shkak të problemeve me internetin

Australia
Kalo në kategori