LAJMI I FUNDIT:

Raportohet për shpërthim në gazsjellësin Lituani-Letoni

Raportohet për shpërthim në gazsjellësin Lituani-Letoni

Një tubacion të gazit që kalon midis Lituanisë dhe Letonisë e ka kapluar zjarri gjersa raportohet se është dëgjuar një shpërthim i fuqishëm.

Reklama

Nuk kishte asnjë provë të menjëhershme për ndonjë sulm, por një hetim tashmë ka nisur, tha operatori lituanez i transmetimit të gazit, Amber Grid.

Transmetuesi publik i vendit, LRT tregoi pamjet e një zjarri që shpërtheu në vendin e shpërthimit në qarkun Panevezys në Lituaninë veriore, raporton skynews.

Furnizimi me gaz u ndërpre dhe flakët pritej të shuheshin, tha shefi ekzekutiv i Amber Grid, Nemunas Biknius.

Lituania kufizohet me Rusinë dhe ndodhet në Detin Baltik, ku tubacionet e gazit Rusi-Gjermani “Nord Stream: u dëmtuan në shpërthimet e vitit të kaluar. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Kievi publikon një seri videosh pas shkatërrimit të digës,  uji i merr shtëpitë - minat shpërthejnë

Kievi publikon një seri videosh pas shkatërrimit të digës,  uji i merr shtëpitë - minat shpërthejnë

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Evropa
Ukraina thotë se trupat e saj kanë avancuar përreth Bakhmutit

Ukraina thotë se trupat e saj kanë avancuar përreth Bakhmutit

Evropa
Zonja e parë e Rumanisë shkaktoi zemërim në opinion, barti stoli ari në vlerë 12 mijë euro gjatë vizitës në Gjermani

Zonja e parë e Rumanisë shkaktoi zemërim në opinion, barti stoli ari në vlerë 12 mijë euro gjatë vizitës në Gjermani

Rumania
Analistja amerikane Stradner: Vuçiqi i frikësohet Putinit, mbijetesa e tij politike është përshkallëzimi i situatës në Ballkan

Analistja amerikane Stradner: Vuçiqi i frikësohet Putinit, mbijetesa e tij politike është përshkallëzimi i situatës në Ballkan

Serbia
Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Evropa
Kalo në kategori