LAJMI I FUNDIT:

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri – qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri – qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e dendura të borës kanë ndikuar në ndërprerjen e udhëtimeve në Gjermaninë jugore dhe në disa pjesë të Zvicrës dhe Austrisë, ku qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar deri më tani.

Mynihu, aeroporti i dytë më i ngarkuar i Gjermanisë, mori goditjen më të madhe. Aeroporti u detyrua të mbyllej të premten mbrëma dhe nuk pritet të rihapet deri të dielën. Rreth 760 fluturime ishin planifikuar për të shtunën, transmeton Telegrafi.

Kjo mbyllje pati efekte negative për aeroportin e Frankfurtit, qendra kryesore e Deutsche Lufthansa AG, që po përballet me “rritje të trafikut të aeroplanëve dhe pasagjerëve”, sipas një deklarate.

Në Zvicër, në aeroportin e Cyrihut janë anuluar 22 fluturime dhe 21 aterrime për shkak të reshjeve të vazhdueshme të borës. Për më tepër, procedurat e shkrirjes së akullit shkakuan vonesa për 40 minuta për disa fluturime.

Aeroporti i Insbrukut, në Austrinë perëndimore, tha gjithashtu se reshjet e mëdha të borës çuan në “kufizime të konsiderueshme” të operacioneve të fluturimit.

Me paralajmërimin e Zyrës Meteorologjike Gjermane për “mot të ashpër” në shtetin e Bavarisë, u prekën edhe linjat hekurudhore të Mynihut drejt qyteteve duke përfshirë Salzburgun dhe Insbrukun në Austri, Cyrihun dhe Nurembergun dhe Shtutgartin në Gjermani.

“Ne supozojmë se kufizimet do të vazhdojnë gjatë gjithë ditës”, tha Deutsche Bahn në një deklaratë. “Ne rekomandojmë shtyrjen e udhëtimit për në Mynihu dhe nga Mynihu”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori