Maroku

Për Marokun është pjesëmarrja e gjashtë në një Kupë të Botës. Kombëtarja afrikane nuk ka arritur asnjëherë më lartë se kalimi i grupeve dhe synimi këtë edicion është të shkaktojnë një befasi të madhe, pasi në radhët e veta kanë disa yje që luajnë në top klubet evropiane.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: 22

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1970

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Pozita e 11 në vitin 1986

Gjysmëfinale: X

Finale: X

Tituj të Botës: X

Trajner: Walid Regragui

Walid Regragui ka marrë pozitën e trajnerit te Maroku tre muaj më parë pas largimit të boshnjakut Vahid Halilhodzic.

47-vjeçari ka tre ndeshje në krye të Kombëtares ku ka marrë dy fitore dhe një barazim. Ai është i etur për të arritur një sukses të madh me Marokkun pasi në radhët e veta ka një grup me yje.

Ylli i ekipit kombëtar: Achraf Hakimi

Anësori i PSG-së është ndër mbrojtësit anësorë më të vlerësuar në botë. Ish-ylli i Real Madrid, Inter e Dortmund dominon në krahun e tij të djathtë si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Ai është një kërcënim i madh për të gjithë kundërshtarët e Marokut.