LAJMI I FUNDIT:

Barrierë për sektorin privat mungesa e aftësimit profesional të fuqisë punëtore

Barrierë për sektorin privat mungesa e aftësimit profesional të fuqisë punëtore

Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) dhe Enhancing Youth Employment (EYE) organizuan takimin e parë me biznese pas marrëveshjes së bashkëpunimit që është nënshkruar nga të dyja palët.

Në këtë takim ishin prezent kompani nga sektorë të ndryshëm, të cilat kishin mundësi të njoftohen nga afër me qëllimet dhe misionin e projektit EYE, veçanërisht për projektin mbi arsimin dual si dhe të adresojnë problemet të cilat hasin në gjetjen e fuqisë punëtore të kualifikuar konform nevojave të tregut.

Një ndër barrierat kryesore të sektorit privat në Kosovë është mungesa e aftësimit profesional të fuqisë punëtore, prandaj qëllimi kryesor i projektit EYE në bashkëpunim me OEK është ta thellojë bashkëpunimin në mes të shkollave profesionale dhe sektorit privat që të ketë ndikim në rritjen e punësimit dhe ngritjen e aftësimit të duhur profesional në funksion të zhvillimit ekonomik në vendin tonë. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Pushime në plazhin më të bukur në Shëngjin - Rana e Hedhun, ekskluzivitet nga Kompania Shpejtimi

Pushime në plazhin më të bukur në Shëngjin - Rana e Hedhun, ekskluzivitet nga Kompania Shpejtimi

Kompania Turistike Shpejtimi
Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që do ta transformojë këtë pjesë të Shëngjinit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që do ta transformojë këtë pjesë të Shëngjinit

Ekonomi
Vend i bujqësisë, por Kosova importon sasi të konsiderueshme të pemëve dhe perimeve

Vend i bujqësisë, por Kosova importon sasi të konsiderueshme të pemëve dhe perimeve

Ekonomi
Creative Hub prezenton metodën 4 orë punë të premteve

Creative Hub prezenton metodën 4 orë punë të premteve

Creative Hub Kosovo
Njoftim për shqiptarët e Gjermanisë dhe Zvicrës të cilët duan të udhëtojnë drejt Kosovës

Njoftim për shqiptarët e Gjermanisë dhe Zvicrës të cilët duan të udhëtojnë drejt Kosovës

AlbaSky
Nga 24 qershori shtohen linjat e fluturimeve Kosovë-Zvicër dhe anasjelltas, pritet ulje e çmimeve

Nga 24 qershori shtohen linjat e fluturimeve Kosovë-Zvicër dhe anasjelltas, pritet ulje e çmimeve

Ekonomi
Kalo në kategori