Barcelona e fuqishme për Bilbaon

Kampioni i Spanjës, Barcelona, është rikthyer nga disavantazhi 1-0 për të fituar në fund me rezultat 2-1 në ndeshjen e parë të Superkupës së Spanjës përballë Athletic Bilbao që u zhvillua të dielën mbrëma.

Takimi nxjerr përballë fituesin e Ligës së Spanjës dhe atë të Kupës së Mbretit. Por Barcelona fitoi të dyja garat sezonin e kaluar, andaj Bilbao pati rastin të përpiqet të hakmerret ndaj Barcelonës, pas humbjes 4-1 në finalen e Kupës së Mbretit.

Oscar de Marcos ishte ai që çoi në avantazh Bilbaon në fund të pjesës së parë të ndeshjes. Por pjesa e dytë u takoi blaugranëve. Xavi Hernandez barazoi në minutën e 58-të, dhjetë minuta para se Pedro Rodriguez të shënojë golin e fitores me një goditje të shkëlqyeshme nga largësia.

Bilbao nuk arriti të nxjerrë një barazim dhe do të ketë një sfidë të vështirë në ndeshjen e kthimit, që zhvillohet në Camp Nou javën e ardhshme.

Real Madridi vendos yllin e madh të Man Cityt si objektivin kryesor të verës 2025

Dënimi i pazakontë që Hansi Flick i dhuroi Yamalit pasi theu një rregull të brendshëm të ekipit

“Ky ekip i Realit nuk është Galacticos”, Seedorf nis një debat në lidhje me ekipin aktual të Los Blancos

Di Maria nuk hezitoi kur tregoi trajnerin më të keq me të cilin ka punuar gjatë karrierës së tij