Lazio fiton Superkupën e Italisë

Fituesi i Kupës së Italisë, Lazio, ka mposhtur me rezultat 2-1 kampionin e Serie A, Interin, për të fituar Superkupën e Italisë në ndeshjen e sotme të zhvilluar në Pekin të Kinës.

Para një stadiumi të mbushur me 70 mijë tifozë, Lazio doli më e qëndrueshme se Interi për të ngritur trofeun e Superkupës së Italisë për të tretën herë në histori.

Interi ishte ekip më i mirë për pjesën më të madhe të ndeshjes, por dy gola të shënuar në pjesën e dytë nga romakët ishin vendimtarë për fitoren e tyre, dhe gjithçka mundën të bëjnë më pas nerazurët ishin të ngushtojnë rezultatin.

Djelmoshat e drejtuar nga trajneri Jose Mourinho kishin posedimin e topit dhe rastet më të mira, por nuk arritën të gjejnë rrejtën e kundërshtarëve.

Ndryshe nga pjesa e parë e ndeshjes, 45 minutat e dyta të ndeshjes sollën tri gola. Lazio morri avantazhin pas 63 minutash lojë, kur Francelino Matuzalem goditi dy herë në drejtim të portës së Julio Cesar, i cili arriti të mbrojë të parën, por jo edhe të dytën.

Tre minuta më vonë biankocelestët dyfishuan rezultatin, me anë të sulmuesit Tommaso Rocchit (66’).

Autori i golit të vetëm të Interit, Samuel Eto’o, duke dribluar me topin. Foto: AP

Interi, i tronditur nga dy golat e shpejtë të pranuar, arriti vetëm të ngushtojë disavantazhin, 12 minuta para fundit të kohës së rregullt, me anë të përforcimit të ri, Samuel Eto’o, i cili pranoi një asist nga zëvendësuesi Mario Balotelli.

Nerazurët menduan se barazuan pesë minuta para fundit, kur Diego Milito mposhti portierin Muslera, por goli u anulua për shkak të pozicionit të Eto’o në ballë të portierit.

Pavarësisht humbjes së rastit për të fituar Superkupën e Italisë për të dytin sezon radhazi, Interi tregoi se është ekip i fuqishëm dhe se do të jetë pretendent kryesor për titullin në kampionatin italian.

Dënimi i pazakontë që Hansi Flick i dhuroi Yamalit pasi theu një rregull të brendshëm të ekipit

Pep Guardiola i dërgon mesazh Thomas Mullerit

Di Maria nuk hezitoi kur tregoi trajnerin më të keq me të cilin ka punuar gjatë karrierës së tij

Zbulohet favoriti kryesor për ta zëvendësuar Ten Hagun në rast se Man Utd vendos ta shkarkojë atë

“Unë përpiqem t’u shpjegoj të gjithëve se ai nuk është një person i keq”, ylli i Barçës flet për Vinicius