Luka Modric bëhet lojtari me më shumë trofe në historinë e Real Madridit

Real Madridi fitoi Superkupën e Evropës fitoren 2-0 ndaj Atalantas në Varshavë, duke vazhduar dominimin në garat evropiane.

Golin e parë e shënoi Federico Valverde në minutën e 59-të pas një asistimi të shkëlqyer të Vinicius Junior, ndërsa pas disa minutash Kylian Mbappe shënoi pas asistimit të Jude Bellingham për fitoren e mbretërve.

Kapiteni i Real Madridit, Luka Modric (38) luajti nga minuta e 77-të, kur u fut në vend të Rodrygos, duke vazhduar me fitimin e trofeve.

Lexo po ashtu Real Madridi nënshtron Atalantan në pjesën e dytë dhe fiton Superkupën e Evropës - Kylian Mbappe debuton me gol te mbretërit

Ky trofe i solli Modricit titullin e lojtarit më të dekoruar në historinë e Real Madridit me 27 trofe të fituar, pasi më herët ishte Nacho Fernandez që kishte njëjtë trofe sa kroati, por mbrojtësi me eksperiencë u largua nga klubi këtë verë, kështu që mbeti me 26 trofe.

Modric tani është i vetëm në vendin e parë. Fituesi i “Topit të Artë” i vitit 2018, ka luajtur 535 ndeshje për Los Blancos.

Arie Haan, Paolo Maldini, Dani Alves, Karim Benzema, Toni Kroos dhe Dani Carvajal, së bashku me Modric, ndan vendin e parë në listën e lojtarëve me më shumë trofe në Superkupën e Evropës.

Këta futbollistë e fituan katër herë secili. Pas fitores së sonte, Modriç dhe Carvajal janë rekordmenët me pesë Superkupa Evropiane të fituara. /Telegrafi/

Debutimi si në ëndrra i Kylian Mbappe: Gol, trofe dhe sfida për 50 gola

Babai i Lamine Yamal, goditet me thikë në një parking, jeta e tij nuk është në rrezik

"Koha e duhur të shikoj mundësi të reja në karrierën time" - Xherdan Shaqiri largohet zyrtarisht nga Chicago Fire

"E shoh Nicon dhe e kuptoj që do të jetë me ne, por nuk mund të garantoj" - Valverde flet për sulmuesin që e do Barcelona