A do të luajë Cristiano Ronaldo sonte kundër Sllovenisë

Cristiano Ronaldo duhet të startojë kur Portugalia të përballet me Slloveninë në 1/8 e finales në Euro 2024 të hënën, më 1 korrik, në Waldstadion në Frankfurt.

Selecao do të dëshirojnë të kthehen në rrugët e fitoreve pas humbjes së tyre tronditëse 2-0 ndaj Gjeorgjisë në ndeshjen e tyre të fundit në grup.

Portugalia kishte siguruar kualifikimin në fazën eliminatore përpara humbjes nga Gjeorgjia. Ronaldo, megjithatë, e filloi lojën dhe luajti 66 minuta para se të zëvendësohej.

Ronaldo do të kishte katër ditë për t’u rikuperuar për ndeshjen e raundit të 16-të kundër Sllovenisë. Prandaj, pesë herë fituesi i Topit të Artë do të fillojë dhe do të udhëheqë sulmin e skuadrës së tij të hënën në Frankfurt.

Ronaldo me mesazh në rrjetet sociale para ndeshjes me Slloveninë
Lexo po ashtu Ronaldo me mesazh në rrjetet sociale para ndeshjes me Slloveninë

Trajneri i Portugalisë, Roberto Martinez, pushoi lojtarë të rëndësishëm sulmues si Bernardo Silva dhe Bruno Fernandes kundër Gjeorgjisë. Dyshja e Ligës Premier duhet të rikthehet gjithashtu në formacionin fillestar kundër Sllovenisë.

Pavarësisht humbjes ndaj Gjeorgjisë, Portugalia gjithsesi arriti të kryesonte grupin e saj dhe të kualifikohej në fazat e eliminimit, pasi kishte fituar dy ndeshjet e para.

Sllovenia, nga ana tjetër, përfundoi e treta në Grupin C, pas Anglisë dhe Danimarkës. Ata morën tri pikë, pasi barazuan të tria ndeshjet e tyre në grup në Euro 2024. /Telegrafi/

A ishte penallti prekja me dorë e Marc Cucurellas që nuk u akordua nga gjyqtari?

Notat e lojtarëve, Portugali 0-0 Francë: Dembele dhe Maignan më të mirët, Ronaldo lamtumirë me paraqitje të dobët

Tifozët dalluan një detaj të çmendur në festën e golit të Mikel Merinos

Mori një goditje të rëndë nga Kroos, mësohet shkalla e lëndimit të Pedrit

Penalltitë vendosën gjysmëfinalistin - Franca kalon tutje, Ronaldo dhe Portugalia eliminohet nga Euro 2024

Dramë në minutën e 120-të: Mikel Merino bëhet “hero” dhe çon Spanjën në gjysmëfinale