Napoli shkruan historinë, eliminonin Frankfurtin dhe kualifikohet për herë të parë në çerekfinale të LK

(Foto: Getty Images)

Sezoni i bukur i Napolit është kompletuar me kualifikimin e parë në histori të klubit në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Partenopei fitoi me rezultat 2-0 në ndeshjen e parë si mysafir i Eintracht Frankfurtit dhe pas fitores edhe në sfidën kthyese (3-0) në ‘Stadio Diego Armando Maradona’, ka vazhduar tutje në garën elitare evropiane të futbollit me rezultat të përgjithshëm prej 5-0.

Vendasit dominuan me raste në gjysmën e parë përmes Matteo Politano, Victor Osimhen e Khvicha Kvaratskhelia, por nuk pati gola deri në minutat shtesë të fraksionit të parë.

(Foto: Getty)

Politano pranoi një top në krahun e djathtë dhe harkoi në zonë, ku e priste i lirë Osimhen që kërceu dhe realizoi me kokë (45’+2).

Pak minuta brenda pjesës së dytë, Victor Osimhen e dyfishoi epërsinë (53’) kur në portë të zbrazët e nxori Giovanni Di Lorenzo.

Nikoqirët nuk u ndalën me kaq. Ata shënuan edhe një gol tjetër përmes Piotr Zielinski, i cili ishte i saktë nga pika e bardhë (64’).

Ky është kualifikimi i parë i Napolit në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, ndërsa në historinë e klubit  e ka fituar vetëm një trofe evropian, atë të Kupës UEFA në sezonin 1988/1989, kur legjenda Diego Armando Maradona ishte pjesë e Partenopei. /Telegrafi/

Nga Spanja raportojnë se Lunin ka arritur marrëveshje me gjigantin e Ligës Premier

VAR sinjalizoi për kartonin e kuq

VAR sinjalizoi për kartonin e kuq "më të keq në histori" në ligën e Francës, ndërsa tifozët thonë 'ne menduam se Liga Premier ishte keq'

Ish-futbollisti që e la karrierën profesioniste për t'u bërë luftëtar në UFC tani po shpartallon kundërshtarët