Këndi i VAR-it tregon versionin e tyre mbi topin tek goli kontrovers i Japonisë ndaj Spanjës

FIFA ka konfirmuar se topi ka mbetur në lojë gjatë ndeshjes mes Japonisë dhe Spanjës të enjten mbrëma, në momentin kur u shënua goli i fitores.

Ao Tanaka gjeti rrjetën pak pas pjesës së parë për të siguruar një fitore të madhe 2-1 për Japoninë dhe vendin e parë përpara Spanjës në grupin e tyre. Pavarësisht se mundi Kosta Rikën me rezultat 4-2 në ndeshjen tjetër të grupit, Gjermania u eliminua nga turneu me gol-diferencë.

Shumë tifozë besojnë se goli i Tanaka nuk duhej të qëndronte pasi topi dukej se doli jashtë loje përpara se Kaoru Mitoma ta pasonte topin. Ndihmësi i gjyqtarit fillimisht sinjalizoi daljen e topit jashtë vijës së fundit përpara se zyrtarët e VAR-it të zbulonin se një pjesë e vogël e topit ishte ende në lojë.

FIFA tani ka publikuar një imazh – i cili u shfaq në terren – për të vërtetuar vlefshmërinë e golit, por transmetuesi zgjodhi të mos e shfaqte atë. Kjo do të thotë që të gjithë ata që e shikonin ndeshjen në TV – përfshirë tifozët e shqetësuar të Gjermanisë – nuk e kishin idenë pse goli qëndroi.

Imazhi i publikuar nga dhoma e VAR-it e FIFA-s

Mediumi ITV, i cili transmetoi ndeshjen në Mbretërinë e Bashkuar, kaloi disa minuta duke parë në kënde të ndryshme të topit për të gjetur arsyen e pranimit të golit. Një kënd tregon distancën e qartë midis bazës së topit dhe vijës së bardhë, gjë që sugjeron se topi është jashtë lojës.

Megjithatë, ky kënd është i parëndësishëm. I vetmi kënd që ka rëndësi është ai nga drejtpërdrejt mbi topin, i cili tregon se një pjesë e vogël e tij ishte në lojë.

Sipas rregullave të FIFA-s, i gjithë topi duhet të jetë jashtë vijës së bardhë që ai të konsiderohet jashtë loje.

Zyrtarët e VAR-it ishin në gjendje të konfirmonin topin në lojë duke përdorur censurues të vijës së portës. Megjithatë, kjo nuk do ta ndalojë Gjermaninë dhe tifozët e saj të jenë kritikues. Rezultati i së enjtes mbrëma do të thotë se ata tani janë rrëzuar nga Kupat e Botës në fazën e grupeve. /Telegrafi/

Van Dijk i pakënaqur tek Liverpooli, legjenda e klubit paralajmëron transferimin e tij tek Real Madridi

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Barcelona pendohet për qëndrimin e Xavit? Ekziston mundësia që spanjolli të shkarkohet nga klubi