Gladbach fiton derbin e javës në Bundesliga përballë Borussia Dortmundit

Borussia Moenchegladbach ka marrë një fitore të madhe në shtëpi përballë Borussia Dortmundit me rezultat 4-2.

Ka qenë një ndeshje spektakolare në Borussia-Park, me vendasit që kaluan të parët në epërsi vetëm pas katër minutash lojë.

Stindl asistoi bukur te Jonas Hoffman i cili realizoi për epërsinë e vendasve 1-0.

Por në minutën e 19-të erdhi goli i barazimit nga mysafirët, me Julian Brandt realizues.

Mbrojtësi i majtë algjerian Bensebaini realizoi për 2-1 në minutën e 26-të, derisa kur kaluan gjysmë ore lojë Marcus Thuram ngriti epërsinë e Gladbach në 3-1.

Dortmund u rikthye në lojë në minutën e 40-të, pasi mbrojtësi Schlotterbeck shënoi nga afërsia për 3-2.

Me të filluar pjesa e dytë, Gladbach gjeti edhe golin e katërt, me Kone realizues.

Deri në fund gola më nuk pati dhe Gladbach fitoi derbin gjerman me rezultat 4-2.

Me këtë fitore Gladbach ngritët në vendin e shtatë në tabelë me 22 pikë, derisa Dortmund mbetet e gjashta me 25 sosh. /Telegrafi/

Katër vite pritje, Dortmundi tani me një veprim hakmarrës turpëron PSG-në në rrjetet sociale

Ish-legjenda e njohur e Real Madridit i bashkohet Ronaldos tek Al-Nassr

Reali apo Bayerni? Tuchel tregohet i sinqertë për atë se kush i ka shanset më të mëdha për të kaluan në finale

Shumë debate për këtë moment: A ishte penallti për PSG-në kur Hummels e rrëzoi Dembelen?

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

"Milionerët" shkelin projektin miliardësh të PSG-së: Dortmundi kalon në finalen e Championsit