Anglia fiton thellë ndaj Andorrës, Zvicra mposht minimalisht Irlandën e Veriut

Kombëtarja e Anglia dhe ajo e Zvicrës kanë fituar ndaj Andorrës, respektivisht Irlandës së Veriut në ndeshjet e vlefshme për kualifikimet në Kupën e Botës “Katar 2022”.

Tre Luanët e Gareth Southgate i janë kthyer fitores në Grupin I, duke triumfuar me lehtësi dhe rezultat të thellë 5-0 në udhëtim te Andorra.

Anglezët ishin dominues gjatë të dy pjesëve të ndeshjes, duke shënuar  dy gola në pjesën e parë dhe tri tjera të të dytën, teksa shumica e ekipit ishin lojtar të rinj.

Golat në pjesën e parë u shënuan nga Ben Chilwell (17’) për 0-1 dhe Bukayo Saka (40’) për 0-2, ndërsa në pjesën e dytë shënuan Tammy Abraham (59’) për 0-3, James Ward-Prowse (79’) për 0-4 dhe Jack Grealish (86’) për rezultatin përfundimtar 0-5.

Pas kësaj fitore, Anglia e sheh veten lider të Grupit I me 19 pikë, ndërsa Andorra e pesta me tre pikë.

Nga kombëtaret më shumë të njohura që luajtën sot ishte edhe Zvicra e shqiptarëve, e cila fitoi me rezultat 2-0 ndaj Irlandës së Veritut në ndeshjen e vlefshme për Grupin C.

Goli i parë në këtë fitore të helvetikëve u shënua nga Steven Zuber (45+) për 1-0, ndërsa Christian Fassnacht (90+) vulosi fitoren me rezultat përfundimtar 2-0.

Pas kësaj fitore, Zvicra e sheh veten e dyta në tabelë me 11 pikë, ndërsa Irlanda e Veriut e treta me pesë pikë. /Telegrafi/

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Chelsea kontakton trajnerin i cili ka bërë ‘revolucion’ në futboll me sistemin 2-7-2

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Arsyeja pse Borussia Dortmund njihet si 'BVB' edhe pse nuk ka të bëjë me emrin e klubit