Man City fiton në fund ndaj Evertonit dhe kalon në gjysmëfinale të Kupës FA

Manchester City ka fituar me rezultat 2-0 në udhëtim te Evertoni në kuadër të ndeshjes çerekfinale të Kupës FA.

Ekipi i Pep Guardiolas ka vazhduar rrugën e tyre drejt trofeut të Kupës FA, pasi kanë fituar një përballje të vështirë në udhëtim te Evertoni.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të Qytetarëve, të cilët menaxhuan lojën dhe krijuan shumë raste.

Megjithatë, edhe përkundër rasteve të shumta, golat mbeten të paprekura dhe skuadrat shkuan në pushim me rezultat 0-0.

Në pjesën e dytë, përsëri City ishte ekip më i mirë dhe më kërkues drejt golit dhe fitores, duke arritur në fund të shënojë dy herë.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 84-të dhe ishte mesfushori në formë, Ilkay Gundogan, i cili shënoi për 0-1.

Kur pritej që ndeshja të përfundonte në skenë doli i inkuadruar në pjesën e dytë, Kevin de Bruyne (90′) që me një gol të bukur shënoi për 0-2 dhe vulosi rezultatin përfundimtar.

Me këtë fitore, City kalon në gjysmëfinale të Kupës FA dhe vazhdon rrugën drejt një trofeu këtë sezon. /Telegrafi/

Pas Salah-Klopp, Erling Haaland konfrontohet me Pep Guardiolan

Nga Spanja raportojnë se Lunin ka arritur marrëveshje me gjigantin e Ligës Premier

Jamie Vardy refuzoi të ngriste trofeun e Championship pasi dy lojtarë të Leicester nuk ishin afër tij

Granit Xhaka me 'predhën' e radhës në Bundesliga – super goli i tretë sezonal me fanellën e Bayer Leverkusen