Real Madridi triumfon ndaj Bilbaos – barazon liderët me pikë

Real Madridi ka fituar 3-1 në shtëpi ndaj Athletic Bilbaos në kuadër të javës së 13-të në La Liga.

Bilbao e filloi mjaft keq takimin, shkaku që mbetën me një lojtar më pak në fushë,

Raul Garcia u ndëshkuar fillimisht me karton të verdh në minutën e tetë dhe pesë minuta më vonë, pranoi edhe të dytën për t’u përjashtuar nga loja.

Ishte Toni Kroos ai që shënoi golin e parë për madrilenët në këtë takim, në minutën e 45+1-të.

Në pjesën e dytë, Los Blancos u befasuan, pasi edhe pse me dhjetë lojtarë në fushë, Bilbao i barazoi shifrat në 1-1 me golin e Ander Capa (52′).

Mirëpo, Karim Benzema doli të ishte shpëtimtari i Real Madridit, pasi në minutën e 74-të riktheu epërsinë për skuadrën e tij.

Madrilenët nuk u ndal me kaq dhe shënuan edhe golin e tretë me anë të sulmuesit francez (90+2′).

Pas javës së 13-të, Real Madridi gjendet në vendin e tretë me 26 pikë, aq sa kanë Real Soviedadi në të parin dhe Atletico Madridi në të dytin.

Skuadra që drejtohet nga Zinedine Zidane në xhiron e 14-të do të takohet me Eibarin. /Telegrafi/

UEFA zbulon lojtarin më të shpejtë për këtë edicion në Ligën e Kampionëve

Zyrtare: Bundesliga me pesë skuadra në Champions duke iu falënderuar Dortmundit

Pse Jamal Musiala vendosi të mos përfaqësojë Anglinë në nivel të lartë, duke përzgjedhur më pas Gjermaninë

Mohamed Salah thyen heshtjen në rrjetet sociale pas përplasjes që kishte me Jurgen Klopp

Të gjithë po pyesin për ritualin e Bellingham para çdo ndeshjeje – anglezi shpjegon përse e bën