Interi mposht Getafen dhe kalon në çerekfinale të Ligës së Evropës

Inter (Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Interi ka kaluar në çerekfinale të Ligës së Evropës pasi ka mposhtur Getafen me rezultat 2-0 në ndeshjen e vetme mes këtyre dy skuadrave në fazën e 1/8-tës.

Ekipi i Antonio Contes ka arritur të kalojë në raundin tjetër të Ligës së Evropës, pasi një fitore jo të lehtë në Gelsengirschen të Gjermanisë.

Pjesa e parë e ndeshjes ishte e barabartë dhe me dy fytyra, pasi fillimi i takoi klubit spanjoll, ndërsa fragmenti i dytë i takoi Interit që gjeti edhe golin.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 33-të dhe ishte Romelu Lukaku, i cili shënoi një gol të bukur për 0-1 pas asistimit të Alessandro Bastonit.

Në pjesën e dytë, Nerazzurrët ishin më të mirë dhe më kërkues, por nuk e patën fitoren në duar në asnjë moment të ndeshjes deri në fund.

Getafe ishte i afër të barazonte shifrat në minutën e 75-të, por Jorge Molina, gjuajti jashtë nga pika e bardhë.

Në minutën e 83-të, Interi shfrytëzoi një kundërsulm të shpejtë dhe arriti të gjej golin e dytë me anë të Christian Eriksen, i cili shënoi për 2-0 pas dy minutave që u inkuadrua në lojë.

Deri në fund të ndeshjes, Getafe tentoi ta ngushtojë epërsinë apo edhe ta bëjë befasinë, por Interi e menaxhoi mirë lojën dhe fitoi në fund me rezultat 2-0.

Në çerekfinale, Interi do të ndeshet me fituesin e duelit mes Bayer Leverkusenit dhe Rangers, ku takimi i parë është fituar nga gjermanët me rezultat 3-1. /Telegrafi/

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Emmanuel Macron edhe një herë ndërhyn në të ardhmen e Mbappes

Mbappe ia ka sugjeruar Real Madridit zëvendësuesin e Modricit

Është kampion bote me Argjentinën, Barcelona siguron mesfushorin me parametra zero