Real Madridi fiton me lehtësi ndaj Eibarit, vazhdon ‘luftën’ për titull me Barcelonën

Real Madrid - Eibar (Foto: Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images/Guliver)

Real Madridi e ka mposhtur 3-1 Eibarin në kuadër të javës së 28-të në La Liga.

Pas vetëm katër minutash lojë në stadiumin “Alfredo di Stefano”, Los Blancos kaluan në epërsi me golin e shënuar nga Toni Kroos.

Madrilenët vazhduan me presion të lartë ndaj mysafirëve, derisa realizuan edhe golin e dytë me anë të Sergio Ramos (30’), që u asistua nga Eden Hazard.

Real Madrid – Eibar (Foto: Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images/Guliver)

Shtatë minuta më vonë, Marcelo (37’) e trefishoi epërsinë e Real Madridit, për të shkuar kështu të qetë në pushimin e pjesës së parë.

Në 45 minutëshin e dytë, vendasit kishin një tempo më të ulët të lojës, gjë që Eibari e shfrytëzoi.

Mysafirët arritën të ngushtonin epërsinë e vendasve në 3-1 me golin e shënuar nga Pedro Bigas në minutën e 60-të, duke u asistuar nga Pablo De Blasis.

Skuadra e udhëhequr nga Zinedine Zidane kishte disa shanse të mira për gol, mirëpo nuk  arritën t’i konkretizonin ato.

Në fund, mbretërit morën tri pikë mjaftë të rëndësishme, për t’i qëndruar më afër Barcelonës në garë për titullin e ligës spanjolle.

Pas javës së 28-të, Real Madridi pozicionohet në vendin e dytë me 59 pikë, dy më pak se katalunasit që janë lider.

Në xhiron e 29-të, Los Blancos takohen me Valencian, një ndeshje mjaftë e vështirë në letër. /Telegrafi/

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Chelsea kontakton trajnerin i cili ka bërë ‘revolucion’ në futboll me sistemin 2-7-2

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Arsyeja pse Borussia Dortmund njihet si 'BVB' edhe pse nuk ka të bëjë me emrin e klubit