Barcelona fiton në fund ndaj Sociedadit dhe rikthen pozitën e parë në La Liga

Lionel Messi (Foto: Alex Caparros/Getty Images/Guliver)

Barcelona ka arritur të fitojë me rezultat minimal 1-0 ndaj Real Sociedadit në ndeshjen e vlefshme për javën e 25-të në La Liga.

Skuadra e Quique Setien i është kthyer fitores në kampionat duke mposhtur Sociedadin, pas humbjes në El Clasico ndaj Real Madridit.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë dhe raste më të shumta të katalunasve, por pa arritur ta gjejnë golin.

Rastet më të mira ishin ai i Martin Braithëaite (10’) dhe Lionel Messi (30’), por në të dy rastet u ndalën nga portieri i baskëve, Alejandro Remiro.

Në pjesën e dytë, përsëri u zhvillua lojë e njëjtë me Barcelonën për një nuancë më të mirë dhe kërkuese, derisa gjetën edhe golin.

Goli i parë në këtë ndeshje erdhi në minutën e 80-të dhe ishte ylli i skuadrës, Messi, i cili shënoi nga pika e bardhë për 1-0.

Kur pritej që ndeshja të përfundonte në minutat shtesë ishte Jordi Alba, i cili shënoi për 2-0 pas një aksioni perfekt me Messin dhe Ansu Fatin, por VAR-i i anuloi këtë gol dhe Barca fitojë në fund me rezultat 1-0.

Pas kësaj fitore, Barcelona rikthehet në pozitën e parë me 58 pikë apo dy më shumë se Real Madridi i dyti me një ndeshje më pak, ndërsa Sociedadi renditet i gjashti me 43 pikë.

Në ndeshjen e radhës, katalunasit luajnë në udhëtim te Mallorca, ndërsa baskët udhëtojnë te Eibari. /Telegrafi/

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Chelsea kontakton trajnerin i cili ka bërë ‘revolucion’ në futboll me sistemin 2-7-2

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Arsyeja pse Borussia Dortmund njihet si 'BVB' edhe pse nuk ka të bëjë me emrin e klubit