Chelsea ‘shkatërron’ Arsenalin, fiton trofeun e Ligës së Evropës

Chelsea . (Photo by Alex Grimm/Getty Images)

Chelsea ka arritur që të shënojë fitore ndaj Arsenalit në finalen e Ligës së Evropës me rezultat 4-1.

Finalja e zhvilluar në Baku, nuk soli numrin e tifozëve që ishte pritur, duke lënë shumë vende të zbrazëta.

Pjesa e parë e ndeshjes nuk solli shumë raste, e as gola. Arsenali ishte më e mirë duke radhitur disa raste në fillim me Pierre Emerick Aumbayeng dhe Alexandre Lacazette, por pa sukses.

Granit Xhaka . (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Rast të mirë kishte edhe Granit Xhaka në minutën e 28-të që gjuajti nga distanca pre më shumë se 30 metra, por topi shkoi mbi shtyllë duke e ledhatuar këtë të fundit.

Chelsea u kundërpërgjigj në minutat e fundit me një goditje të Olivier Giroud, por as ky nuk e gjeti rrjetën.

Pjesa e dytë doli të jetë më e zjarrtë me shumë gola, ku Chelsea e diktoi ritmin dhe e dominoi sfidën.

Olivier Giroud. (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Ndeshja finale u zhbllokua në minutën e 49-të. Një harkim nga e majta i Emerson gjeti kokën e Giroud që shënoi në portën e Cech për 1-0.

Por, Chelsea nuk e largoi këmbën nga gazi. Nuk vonoi shumë dhe Pedro e dyfishoi epërsinë në 2-0 në minutën e 60-të pas një aksioni të bukur, ku me goditje të saktë gjeti këndin e Cech.

Chelsea pas golit fitoi edhe një penallti, pasi sulmet nuk u ndalë. Giroud u ndal në zonë dhe gjyqtari Gianluca Rochi tregoi në pikën e bardhë. Nga pika e bardhë doli të jetë i saktë Eden Hazard për 3-0 (65’).

Arsenali u këndell për disa çaste, kur Alex Iwobi e gjeti golin në minutën e 69-të. Ky ishte goli më i bukur i kësaj mbrëmje.

Kur u prit që Arsenali ta kërkojë edhe golin e dytë, dyshja Giroud-Hazard ia dhanë goditjen e fundit.

Eden Hazard . (Photo by Alex Grimm/Getty Images)

Hazard shënoi nga afër pas asistimit të francezit për 4-1 (72′). Ky ishte goli i dytë personal për futbollistin belg dhe i fundit në këtë ndeshje, duke qenë se deri në fund Arsenal kishte disa raste, por rezultati nuk u ndryshua.

Chelsea e fiton Ligën e Evropës për herë të dytë brenda dhjetë viteve, duke u konfirmuar si një prej skuadrave më të forta në Evropë. /Telegrafi/

Van Dijk i pakënaqur tek Liverpooli, legjenda e klubit paralajmëron transferimin e tij tek Real Madridi

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Barcelona pendohet për qëndrimin e Xavit? Ekziston mundësia që spanjolli të shkarkohet nga klubi