Mbi 73 mijë tifozë të pranishëm në finale, Atlanta United shpallet kampion në MLS

(Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)

Kampionati amerikan MLS ka përfunduar edicionin 2018 dhe kampion i ri është skuadra Atlanta United.

Skuadra kuq e zi ka arritur në finale të ‘Play-Off’-it ta mposhtë Portland Timbers me rezultat të pastër 2-0.

(Photo by Kevin C. Cox/Getty Images/Guliver)

Finalja u zhvillua në Merecedez-Benz Stadium të Atlantas ku të pranishëm ishin 73 mijë tifozë.

Vendasit kaluan në epërsi në minutën e 39-të, ku shënoi sulmuesi i tyre më i mirë, Joseph Martinez pasi kaloi edhe portierin mysafir.

Skuadra e trajnerit argjentinas Tata Martino e nisi mirë edhe pjesën e dytë duke realizuar edhe njëherë.

Almiron harkoi nga gjuajtja e lirë, ndërsa Martinez asistoi me kokë për mbrojtësin e djathtë Escobar i cili shënoi lehtësisht për 2-0.

Deri në fund, Portland tentoi të bënte diçka më shumë por nuk arriti të shënonte gol.

Kësisoj Atlanta e festoi titullin e parë në historinë e re të klubit, pasi vetëm katër vite më parë është formuar.

Kujtojmë që Atlanta ka qenë gjatë gjithë kohës edhe lider në Konferencën e Lindjes gjatë stinorit të rregullt në MLS. /Telegrafi/

Historia e pabesueshme e ‘heroit’ që mposhti PSG-në: Pseudonimin e mori për shkak të dhëmbëve, deri në moshën 30-vjeçare ishte në kategorinë e dytë

Autobusi i PSG-së e la Mbappen në stadium pas humbjes nga Dortmundi, në aeroport shkoi me transport privat