Arsenali i Emeryt shijon fitoren e parë në Ligën Premier, mposht me rikthim West Hamin

Arsenal (Getty Images)

Arsenali ka fituar me rezultat 3-1 ndaj West Ham Unitedit në ndeshjen e vlefshme për javën e tretë të Ligës Premier.

Skuadra e drejtuar nga spanjolli Unai Emery ka shijuar fitoren e parë në këtë sezon të kampionatit anglez, pasi kanë fituar me rikthim në Emirates ndaj Çekanëve, të cilët kanë tri humbje radhazi tashmë.

Pjesa e parë e ndeshjes ishte plot aksion nga të dyja skuadrat, të cilat rrezikuan shpeshherë , teksa shënuan edhe nga një gol.

Festa e lojtarëve të West Hamit tek goli i Arnautovicit (Getty Images)

Të parët në epërsi kaluan mysafirët, pasi në minutën e 25-të sulmuesi Marco Arnautovic shënoi një gol të bukur nga distanca për epërsinë 0-1.

Festa e rivalit londinez zgjati vetëm pesë minuta, pasi Arsenali u kthye në lojë duke barazuar me anë të Nacho Monreal (30′) në 1-1 dhe me këtë rezultat shkuan në pushim.

Monreal duke festuar me Bellerinin (Getty Images)

Në pjesën e dytë, Emery vendosi të freskojë skuadrën me disa ndryshime dhe këto rezultuan të jenë të suksesshme.

Pas disa rasteve të krijuara për gol, Topçinjtë e gjetën golin, por me ndihmën e mbrojtësit mysafirë, Issa Diop (70′), i cili me autogol ia dha epërsinë 2-1 Arsenalit.

Festa tek goli i dytë i Arsenalit (Getty Images)

Deri në fund të ndeshjes, vendasit arritën të gjejnë edhe një gol me anë të Danny Welbeck (90+), i cili vulosi fitoren me rezultat përfundimtar 3-1.

Pas kësaj fitore, Arsenali e sheh veten në pozitën e 12-të me tri pikë, ndërsa West Hami i fundit pa asnjë pikë. Në ndeshjen e radhës, Topçinjtë luajnë në udhëtim te Cardiffi, ndërsa Çekanët e presin Wolvesin. /Telegrafi/

Përzgjedhësi i Serbisë, Stojkovic befason me fjalët e tij për Granit Xhakën

Ylli i Napolit që legjendat e Barcelonës, Xavi dhe Fabregas kanë folur fjalë të mëdha për të

Flick është gati ta përfshijë në skuadër, mësohet kur do të rikthehet Gavi

Shpejtësia e lartë dhe ndeshjet e shumta, bëjnë që ligamentet të lëndohen - Mbappe me 25 vjeç ka luajtur ndeshje sa Platini gjithë jetën

Legjenda e Liverpoolit pret që Real Madridi të ofrojë 150 milionë euro për yllin e Chelseat