​Rahoveci ndal Dukagjinin, pa humbje nën drejtimin e Fadil Vuçitërnës

KF Rahoveci, pas një periudhe të gjatë, ka shijuar fitore, por tash nën udhëheqjen e kryetrajnerit Fadil Vuçitërna, dhe atë kundër pretendentit për kreun e tabelës, skuadrës së Dukagjinit, me rezultat 2:0, me golat e Astrit Berishës, në minutat 2 dhe 30.

Gjatë pasdites së sotme KF Rahoveci dhe KF Dukagjini nga Klina kanë zhvilluar ndeshjen e radhës. I pranishëm në mesin e tifozëve ishte edhe kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi.

Të vetëdijshëm për rëndësinë e ndeshjes, futbollistët vendas qysh nga fishkëllima e parë e gjyqtarit kryesor Isak Ceroviku, filluan pareshtur të sulmojnë portën e portierit mysafir, Visar Haxhiaj, dhe si fryt i këtyre sulmeve vendasit shënojnë në minutën e dytë.

Durim Gashi ekzekuton gjuajtjen nga këndi drejt pesëmetërshit të portës mysafire, krijohet tollovia ku topi shkonte nga këmba në këmbë, më së miri gjendet aty sulmuesi Astrit Berisha dhe e plason topin në rrjetë. Loja e mirë e rahovecasve në pjesën e parë, rezulton edhe me ngritjen e avantazhit në minutën 30, kur Agim Hoti harkon nga ana e djathtë drejt Astrit Berishës, i cili nga afërsia e plason topin në rrjetë. Në pjesën e dytë të lojës, mysafirët marrin iniciativën, por sulmet dhe tentimet e tyre ndaleshin para zonës së vendasve.

Duhet theksuar medoemos, se me ardhjen e Fadil Vuçitërnës po dëshmohet se problemi kryesor në klubin e Rahovecit ka qenë shtabi teknik, dhe futbolldashësit rahovecas me të drejtë shpresojnë në ditët më të mira të futbollit rahovecas.

Xhaka me Bayer Leverkusenin hap të madh drejt finales, Roma bie në ‘Olimpico’

Liga e Evropës

"Nuk ka mbaruar ende, na duhet edhe një gol kundër Romës për finale" - Xhaka flet pas fitores së madhe

Roma 0-2 Bayer Leverkusen, nota e Granit Xhakës dhe të tjerëve