LAJMI I FUNDIT:

​Gjermani, cirk me kafshë virtuale

​Gjermani, cirk me kafshë virtuale

Pasi markat e famshme hoqën dorë nga lëkura e kafshëve për realizimin e veshjeve të tyre, edhe një cirk në Gjermani i është bashkuar kësaj nisme.

“Circus Roncalli” largoi praktikën e kritikuar për përdorimin e kafshëve të trajnuara gjatë shfaqjeve të saj. Në vend të tyre zgjodhën hologramë 3D. Hologramët janë të vendosur në gjithë perimetrin e cirkut.


Circus Roncalli, i themeluar në vitin 1976, hoqi kafshët e gjalla duke i zëvendësuar me kuaj hologramë, elefantë dhe madje edhe një peshk të kuq gjigant.

Circus Roncalli është cirku i parë në botë që përdor kafshët holografike në shfaqjet e tyre.

Themeluesi dhe drejtori Bernhard Paul investuan më shumë se 500.000 euro në projekt.

Sipas kompanisë, më shumë se 600.000 njerëz kanë ardhur për të parë shfaqjen në vetëm një vit. Biletat variojnë nga rreth 29 në 70 euro. /kp/Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Fun
Përplasja e ketrit dhe gjarprit

Përplasja e ketrit dhe gjarprit

Fun
Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Fun
Parashikimi i Baba Vangës për Evropën - po bëhet realitet?

Parashikimi i Baba Vangës për Evropën - po bëhet realitet?

Interesante
Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Interesante
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Kalo në kategori