0Shares

New York Times raporton se ekspertët e fushës së gjinekologjisë u rekomandojnë doktorëve të presin të paktën 30 deri në 60 sekonda para se t’ia presin bebes kordonin e kërthizës.

Këto sekonda vital mundësojnë që t’i kthehen më shumë gjak bebes, gjë e cila siguron më shumë hekur tek i porsalinduri. Ky lloj hekuri konsiderohet si i domosdoshëm për zhvillimin e trurit të bebes, transmeton Telegrafi.

Ky ka qenë rekomandimi i ekspertëve qysh nga viti 2012 për bebet e lindura para kohe, por tani ata sugjerojnë që e njëjta gjë të aplikohet edhe te bebet e lindura me rregull.

Stafi mjekësor ende mundet ta thajë dhe ta mbulojë beben, por duhet të pres pak para se ta bëjë prerjen e kordonit të kërthizës. /Telegrafi/

Të Ngjajshme

Portali Telegrafi ka kënaqësinë t'u ofrojë forum të lirë për komente dhe diskutim. Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me përjashtim të menjëhershëm nga komentimi. Ju lutem lexoni rregullat këtu.

Shfaq Komentet (0)