LAJMI I FUNDIT:

Barnat

82 Artikuj

Rregullimi i çmimit të barnave në Kosovë, Oda Ekonomike Amerikane del me qëndrim  

Rregullimi i çmimit të barnave në Kosovë, Oda Ekonomike Amerikane del me qëndrim  

Shëndetësi
Lëngjet e pemëve mund të pengojnë përthithjen e barnave

Lëngjet e pemëve mund të pengojnë përthithjen e barnave

Shëndetësi Lajme
Barnat nga BE-ja në Kosovë, tash më pak se dikur

Barnat nga BE-ja në Kosovë, tash më pak se dikur

Kosovë
​Kurti: Barnat duhet të jenë edhe të disponueshme edhe të përballueshme

​Kurti: Barnat duhet të jenë edhe të disponueshme edhe të përballueshme

Shëndetësi
Miratohet Projektligji për produktet medicinale – çmimi i një bari do të jetë njësoj në çdo barnatore

Miratohet Projektligji për produktet medicinale – çmimi i një bari do të jetë njësoj në çdo barnatore

Shëndetësi
Barna që ruhen vend e pa vend brenda QKUK-së

Barna që ruhen vend e pa vend brenda QKUK-së

Kosovë
Ndryshim i udhëzimeve për terapitë kundër mbipeshës

Ndryshim i udhëzimeve për terapitë kundër mbipeshës

Shëndetësi Lajme
Rrezik nga barnat e falsifikuara, mos blini nga interneti

Rrezik nga barnat e falsifikuara, mos blini nga interneti

Shëndetësi
Ajo arriti vlerën ‘miliardë dollarëshe’ kur tha se kishte një ‘ilaç’ për COVID-19, tani kompania me bazë në San Diego ka shpallur falimentimin

Ajo arriti vlerën ‘miliardë dollarëshe’ kur tha se kishte një ‘ilaç’ për COVID-19, tani kompania me bazë në San Diego ka shpallur falimentimin

Nga Bota
ShSKUK njofton për furnizimin me barna dhe material shpenzues në spitale

ShSKUK njofton për furnizimin me barna dhe material shpenzues në spitale

Kosovë
Arrestohen dy punonjës të Agjencisë së Barnave në Shqipëri, akuzohen se nuk kanë raportuar shkeljet që bënin disa farmaci

Arrestohen dy punonjës të Agjencisë së Barnave në Shqipëri, akuzohen se nuk kanë raportuar shkeljet që bënin disa farmaci

Shqipëri
Mungesa e barnave në Klinikën e Onkologjisë, pacientët shpenzojnë qindra euro për t’i blerë ato

Mungesa e barnave në Klinikën e Onkologjisë, pacientët shpenzojnë qindra euro për t’i blerë ato

Shëndetësi
MSH-ja akuzon OSHP-në se po ua rrezikon jetën qytetarëve përmes prokurorimit të barnave pa autorizim

MSH-ja akuzon OSHP-në se po ua rrezikon jetën qytetarëve përmes prokurorimit të barnave pa autorizim

Shëndetësi
Përdorimi i drejtë i barnave: analgjetikët, antipiretikët dhe antireumatikët

Përdorimi i drejtë i barnave: analgjetikët, antipiretikët dhe antireumatikët

Këshilla mjekësore
Në 50-vjetorin e lindjes, Eminem gëzohet edhe për 14 vite të kaluara duke mos qenë i varur nga pilulat

Në 50-vjetorin e lindjes, Eminem gëzohet edhe për 14 vite të kaluara duke mos qenë i varur nga pilulat

Yjet
Disa arsye të papritura pse mund të keni tepricë kilogramësh

Disa arsye të papritura pse mund të keni tepricë kilogramësh

Ushqimi dhe Dieta
Mbi 2.500 euro borxh për ilaçin që mungon në QKUK

Mbi 2.500 euro borxh për ilaçin që mungon në QKUK

Kosovë
Barnat që mund të ndikojnë në peshën e trupit

Barnat që mund të ndikojnë në peshën e trupit

Këshilla mjekësore
Gjërat që nuk duhet t’ia fshihni kurrë mjekut tuaj

Gjërat që nuk duhet t’ia fshihni kurrë mjekut tuaj

Këshilla mjekësore
Pse shpesh nuk i mbajmë mend ëndrrat tona

Pse shpesh nuk i mbajmë mend ëndrrat tona

Lifestyle
A është e sigurt të pini barna të cilave u ka kaluar afati?

A është e sigurt të pini barna të cilave u ka kaluar afati?

Shëndetësi Lajme
SHSKUK: Rritet kontrolli i brendshëm i shpenzimit të barnave  

SHSKUK: Rritet kontrolli i brendshëm i shpenzimit të barnave  

Shëndetësi
Në Kosovë vazhdon shitja e ilaçeve pa recetë të mjekut

Në Kosovë vazhdon shitja e ilaçeve pa recetë të mjekut

Shëndetësi
Më ndihmoni, po shtoj peshë për shkak të barnave!

Më ndihmoni, po shtoj peshë për shkak të barnave!

Këshilla mjekësore