LAJMI I FUNDIT:

Rreziku nga përdorimi i tepruar i antibiotikëve, farmacistja Mehaj: Krijojnë rezistencë, në asnjë mënyrë të mos merren pa recetë të mjekut

Rreziku nga përdorimi i tepruar i antibiotikëve, farmacistja Mehaj: Krijojnë rezistencë, në asnjë mënyrë të mos merren pa recetë të mjekut

Përdorimi i shpeshtë apo i tepruar i barnave ka edhe efekte anësore, ndërkaq dhënia e antibiotikëve pa recetë të mjekut është e ndaluar në Kosovë, ndonëse nuk respektohet.

Farmacistja Dardana Mehaj në një Podcast në Telegrafi.com me redaktoren Besnike Salihu jep këshilla të vlefshme lidhur me përdorimin e barnave.

Mehaj thekson se antibiotikët nuk duhen të merren assesi pa recetë të mjekut pasi mund të kenë pasoja negative në organizëm dhe mund të krijohet rezistencë.

Ajo po ashtu potencon se edhe barnat tjera, si ato për dhimbje duhet të jenë “arma” e fundit që përdoren pasi fillimisht duhet marr në konsideratë alternativa tjera si ecje, pushim etj.

Farmacistja Mehaj ndër të tjera na tregon edhe për mënyrën e përdorimit të antibiotikëve te fëmijët dhe me çfarë duhet patjetër të shoqërohen në mënyrë që të ruhet flora normale e zorrëve.

Farmacistja Dardana Mehaj gjatë Podcast-it në Telegrafi.com

Për përdorimin e barnave dhe këshillave rreth kësaj teme ndiqeni Podcast-in. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë

"Rreziku për pushtimin e Kosovës" - si e alarmoi CIA Shtëpinë e Bardhë për trupat serbe në kufi me Kosovën, pas sulmit në Banjskë

Lajme
Çka ndikoi që serbët të ndihen më të sigurt në Kosovë?

Çka ndikoi që serbët të ndihen më të sigurt në Kosovë?

Siguri
Fenomeni i ndryshimit të mbiemrave shqiptarë në turq në Prizren për përfitime materiale

Fenomeni i ndryshimit të mbiemrave shqiptarë në turq në Prizren për përfitime materiale

Lajme
Xhaferi: Imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve ka rënë

Xhaferi: Imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve ka rënë

Lajme
“Isha pjesëmarrës virtualisht”, Kurti sqaron mungesën e tij në Samitin e Tiranës

“Isha pjesëmarrës virtualisht”, Kurti sqaron mungesën e tij në Samitin e Tiranës

Lajme
Vrasja në Korçë, momenti kur Ilo Lluka qëllon Emiliano Pilon dhe më pas veten

Vrasja në Korçë, momenti kur Ilo Lluka qëllon Emiliano Pilon dhe më pas veten

Lajme
Kalo në kategori