0Shares

Kryeshefi i Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), Arben Gjuka është dënuar me 10 mijë euro, nga Inspektorati i punës, për shkelje të të drejtave të punëtorëve në Deçan, bëjnë të ditur burime të Kosovapress.

E tërë kjo ka ardhur si rezultat i gjendjes së krijuar me punëtorët e KEK-ut në Deçan, të cilët tash e pesë muaj kanë ndërprere punën, pasi që atyre u është shkëputur kontrata si pasojë e protestës dhe solidarizimit me dy kolegët e tyre të cilët ishin larguar nga puna për gjoja përformancë jo të mirë.

Përpjekjet disa herë të Gjukës për të kërkuar ndihmë nga Ministri i Punës Nenad Rasic, që të ja heq apo zvogëlojë dënimin ishin të pasuksesshme. Më shumë të njëjtë është dënuar edhe KEK-u. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)