0Shares

Deputeti i PS-së dhe ish-ministri kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko nuk ka pranuar të nënshkruante tri marrëveshje midis Shqipërisë dhe Kosovës. Madje, kjo sipas tij, u bë edhe pse nuk kishte dëshirën të mos i nënshkruante. Thotë se ka abstenuar ngase ato tri marrëveshje ishin përveç në gjuhën shqipe edhe në atë serbe.

Në statusin e tij në facebook, ai ka shkruar se tri marrëveshjet ishin të nënshkruara nga ministrat e Drejtësisë së dy vendeve dhe se shkas që nuk i ka nënshkruar është se marrëveshjet në fjalë ishin shkruar në shqip dhe serbisht.

“Kjo ndodh për herë të parë në marrëveshjet e nënshkruara midis dy shteteve. Mendoj se gjuha serbe nuk mund të jetë gjuhë ‘ndërkombëtare’ për marrëveshjet midis Shqipërisë dhe Kosovës. Ky është një precedent që ngjall keqardhje”, përfundon ai statusin e tij.

Ndryshe, Majko ishte i pari politikan shqiptar që pati reaguar për heqjen e lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë nga xhandarmëria serbe ditë më parë./Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)