LAJMI I FUNDIT:

Shkencë - Faqja 2

Momenti kur raketa Starship shpërthen disa minuta pas lansimit në orbitë

Momenti kur raketa Starship shpërthen disa minuta pas lansimit në orbitë

Shkencë
Starship lansohet në hapësirë, por shpërthen pas disa minutave

Starship lansohet në hapësirë, por shpërthen pas disa minutave

Shkencë
Historike! SpaceX lanson raketën më të fuqishme në botë drejt orbitës

Historike! SpaceX lanson raketën më të fuqishme në botë drejt orbitës

Shkencë
Starship gati për lansim, raketa që synon të bëjë njerëzimin një specie shumë-planetare

Starship gati për lansim, raketa që synon të bëjë njerëzimin një specie shumë-planetare

Shkencë
SpaceX do të tentojë sot përsëri lansimin e raketës më të fuqishme ndonjëherë, që mund të rikthejë astronautët në Hënë

SpaceX do të tentojë sot përsëri lansimin e raketës më të fuqishme ndonjëherë, që mund të rikthejë astronautët në Hënë

Shkencë
Sateliti i vjetër i NASA-s do të bie në Tokë në orët e para të së enjtes, cilat janë gjasat që mund të godasë dikë?

Sateliti i vjetër i NASA-s do të bie në Tokë në orët e para të së enjtes, cilat janë gjasat që mund të godasë dikë?

Shkencë
Raketa më e madhe në botë Starship nga SpaceX do të lansohet për në orbitë më 17 prill

Raketa më e madhe në botë Starship nga SpaceX do të lansohet për në orbitë më 17 prill

Shkencë
Misioni historik ka filluar: Raketa është nisur drejt Jupiterit – çfarë pritet të gjejë atje lart?

Misioni historik ka filluar: Raketa është nisur drejt Jupiterit – çfarë pritet të gjejë atje lart?

Shkencë
Shkencëtarët prezantojnë imazhin e ri dhe më të përmirësuar të vrimës së zezë me emrin ‘skinny donut’

Shkencëtarët prezantojnë imazhin e ri dhe më të përmirësuar të vrimës së zezë me emrin ‘skinny donut’

Shkencë
Si do të duket kolonizimi i Marsit gjatë viteve të ardhshëm, sipas animacionit të SpaceX – disa anije kozmike e një bazë e tërë e njerëzve atje

Si do të duket kolonizimi i Marsit gjatë viteve të ardhshëm, sipas animacionit të SpaceX – disa anije kozmike e një bazë e tërë e njerëzve atje

Shkencë
NASA lanson një hartë të mahnitshme e cila ua mundëson të ‘përshkoni’ sipërfaqen e planetit Mars

NASA lanson një hartë të mahnitshme e cila ua mundëson të ‘përshkoni’ sipërfaqen e planetit Mars

Shkencë
Si mbijetojnë peshqit në thellësi të oqeanit?

Si mbijetojnë peshqit në thellësi të oqeanit?

Shkencë
Vaksinat kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës do të jenë gati brenda dhjetë vjetëve

Vaksinat kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës do të jenë gati brenda dhjetë vjetëve

Shkencë
NASA për herë të parë zgjedhë një grua dhe një afro-amerikan, si astronautë për fluturimin rreth Hënës

NASA për herë të parë zgjedhë një grua dhe një afro-amerikan, si astronautë për fluturimin rreth Hënës

Shkencë
Lockheed Martin zhvillon rrjetin satelitor për komunikim mes Hënës dhe Tokës

Lockheed Martin zhvillon rrjetin satelitor për komunikim mes Hënës dhe Tokës

Shkencë
Profesori amerikan që dëshiron të jetojë për 100 ditë nën ujë

Profesori amerikan që dëshiron të jetojë për 100 ditë nën ujë

Shkencë
Fluturon raketa e parë e prodhuar me printer 3D, publikohen pamjet

Fluturon raketa e parë e prodhuar me printer 3D, publikohen pamjet

Shkencë
NASA prezanton kostumin e ri hapësinor që do ta veshin astronautët në Hënë

NASA prezanton kostumin e ri hapësinor që do ta veshin astronautët në Hënë

Shkencë
Pamjet nga ajri të ajsbergut me përmasat e Londrës, që është shkëputur nga Antarktida

Pamjet nga ajri të ajsbergut me përmasat e Londrës, që është shkëputur nga Antarktida

Shkencë
Astronomi japonez regjistroi përplasjen e një meteori në Hënë

Astronomi japonez regjistroi përplasjen e një meteori në Hënë

Shkencë
Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Shkencë
NASA po monitoron një asteroid që mund të ‘përballet’ me Tokën në vitin 2046

NASA po monitoron një asteroid që mund të ‘përballet’ me Tokën në vitin 2046

Shkencë
Japonia detyrohet të aktivizojë sistemin e vetëshkatërrimit të raketës H3, që dështoi të lansohet siç ishte paraparë

Japonia detyrohet të aktivizojë sistemin e vetëshkatërrimit të raketës H3, që dështoi të lansohet siç ishte paraparë

Shkencë
Tre asteroide të mëdha do të fluturojnë sot pranë Tokës – dhe NASA thotë se njëri është aq i madh sa një stadium

Tre asteroide të mëdha do të fluturojnë sot pranë Tokës – dhe NASA thotë se njëri është aq i madh sa një stadium

Shkencë