Gjysmëfinale dramatike: Prishtina kalon në finale të Kupës së Kosovës duke e eliminuar Dritën në vazhdime

Prishtina ka eliminuar Dritën nga Kupa e Kosovës, pasi as ndeshja e parë e as e dyta (koha e rregullt) gjysmëfinale nuk prodhuan gola, ndërsa bardhëekaltrit shënuan në vazhdime, për të fituar 1-0.

Ndeshjen më mirë e nisën kryeqytetasit, pasi rrezikuan qysh në minutën e gjashtë, por që Faton Maloku ishte i vëmendshëm.

Në minutën e 23-të, Drita kishte një shans të mirë shënimi me anë të Astrit Thaqit, por goditja e tij shkoi shumë pranë portës.

Skuadra nga Gjilani u detyrua të bënte zëvendësim të detyrueshëm në minutën e 41-të, kur nga loja i lënduar u largua Blerim Krasniqi, ndërsa në vend të tij u fut Ebuka.

45 minutat e dytë i nisën më mirë vendasit, kur rrezikuan me anë të Ebukas (47’), por që i kujdesshëm ishte Ardit Nika.

Dy skuadrat nuk ia dolën të shënonin gol në minutat e mbetur të kohës së rregullt, duke e çuar ndeshjen në vazhdime.

Pjesa e parë e vazhdimeve nuk solli gola, derisa e dyta nisi në mënyrë fantastike për Prishtinën, pasi Albert Dabiqaj realizoi auto-gol në minutën e 111-të për rezultatin 1-0.

Me këtë triumf, Prishtina ka kaluar në finale të Kupës së Kosovës, aty ku do të përballet me Ballkanin që eliminoi Suharekën. /Telegrafi/

Miliarderi shpërbleu Kombëtaren e Gjeorgjisë me 10 milionë euro, premtoi një premio të jashtëzakonshëm nëse do të përjashtonin Spanjën

10 momentet më ikonike të Euro 2024 deri më tani, dy nga to janë krijuar nga Shqipëria

Dënime në vlerë prej 171,375 euro shkaku i tifozëve, Kuqezinjtë më të dënuarit në Euro 2024