Tri gola, dy kartonë të kuq: Derbi mes Atletico Madridit dhe Barcelonës i pati të gjitha

Barcelona ka marrë fitore të madhe në udhëtim te Atletico Madridi në kuadër të javës së 29-të në La Liga, duke triumfuar 3-0.

Pas 38-të minutash lojë, Blaugranasit kaluan në epërsi me golin e Joao Felix, që u asistua nga Robert Lewandowski.

Xavi me protestat e tepruara u ndëshkua fillimisht me karton të verdhë në minutën e 41-të, por që nuk u qetësua.

Pas vetëm një minute pasoi edhe kartoni i dytë të verdhë, për t’u përjashtua nga bankina e Barcelonës.

Kjo situatë nuk i ndaloi lojtarët katalunasë, që shënuan edhe dy gola të tjerë.

Në minutën e 47-të, Lewandowski realizoi për 2-0, për të shtuar një qetësie më të madhe te bashkëlojtarët.

Fermin Lopez (65’) realizoi për 3-0 me një asistim të sulmuesit polak, për të vulosur fitoren e Barcelonës në 3-0.

Atletico Madridi mbeti me një lojtar më pak në fushë, kur Nahuel Molina (90+3′) u ndëshkua me karton të kuq.

Pas javës së 29-të, Barcelona është në vendin e dytë me 64 pikë, ndërsa në xhiron e 30-të takohet me Las Palmas. /Telegrafi/

Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën