LAJMI I FUNDIT:

Atletico Madrid

3720 Artikuj

Info

Club Atletico de Madrid (që e ka kuptimin ‘Klubi sportiv i Madridit’), i cili më së shpeshti njihet me emrat si Atletico Madrid, Atletico apo Atleti, është një klub spanjoll me bazë në Madrid. Klubi që i zhvillon ndeshjet e veta në Metropolitano Stadium është klubi i tretë më i suksesshëm spanjoll, pas Real Madridit dhe Barcelonës.

TROFETË kryesore

Vendore

La Liga  (10): 1939–40, 1940–41, 1949–50, 1950–51, 1965–66, 1969–70, 1972–73, 1976–77, 1995–96, 2013–14.

Segunda Division (1): 2001–02.

Copa del Rey (10): 1959–60, 1960–61, 1964–65, 1971–72, 1975–76, 1984–85, 1990–91, 1991–92, 1995–96, 2012–13.

Supercopa de Espana (2): 1985, 2014.

Evropiane

European Cup Winners’ Cup (1): 1961–62.

Europa League (3): 2009–10, 2011–12, 2017–18.

UEFA Super Cup (3): 2010, 2012, 2018.

Intercontinental Cup (1): 1974.

Simeone u përfshi në një përplasje të ashpër me drejtorin sportiv të Dortmundit, situata ishte afër të dilte nga kontrolli

Simeone u përfshi në një përplasje të ashpër me drejtorin sportiv të Dortmundit, situata ishte afër të dilte nga kontrolli

Liga e Kampionëve
Notat e lojtarëve, Atletico Madrid 2-1 Borussia Dortmund: Griezmann me tjetër paraqitje të nivelit të lartë

Notat e lojtarëve, Atletico Madrid 2-1 Borussia Dortmund: Griezmann me tjetër paraqitje të nivelit të lartë

Liga e Kampionëve
Atletico Madridi fiton takimin e parë ndaj Borussia Dortmundit

Atletico Madridi fiton takimin e parë ndaj Borussia Dortmundit

Liga e Kampionëve
Atletico Madrid ‘leksion’ Borussia Dortmundit  pas 45 minutash

Atletico Madrid ‘leksion’ Borussia Dortmundit  pas 45 minutash

Liga e Kampionëve
Atletico Madrid pret Borussia Dortmundin, formacionet zyrtare

Atletico Madrid pret Borussia Dortmundin, formacionet zyrtare

Liga e Kampionëve
Parisi dhe Madridi nikoqir të ndeshjeve të tjera çerekfinale në Ligën e Kampionëve

Parisi dhe Madridi nikoqir të ndeshjeve të tjera çerekfinale në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Është një nga lojtarët më të përgatitur fizikisht – Marcos Llorente zbulon dietën e tij fantastike

Është një nga lojtarët më të përgatitur fizikisht – Marcos Llorente zbulon dietën e tij fantastike

La Liga
Kërcënimet nga ISIS-i, UEFA nuk heq dorë nga plani: Aktivizohen “sistemet e alarmit” në Spanjë për ndeshjen Real-City

Kërcënimet nga ISIS-i, UEFA nuk heq dorë nga plani: Aktivizohen “sistemet e alarmit” në Spanjë për ndeshjen Real-City

Liga e Kampionëve
Pas kërcënimit nga Shteti Islamik, UEFA del me njoftim rreth anulimit të ndeshjeve në Ligën e Kampionëve

Pas kërcënimit nga Shteti Islamik, UEFA del me njoftim rreth anulimit të ndeshjeve në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Ligës së Kampionëve deri në vitin 2103, rezultate krejtësisht të çmendura

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Ligës së Kampionëve deri në vitin 2103, rezultate krejtësisht të çmendura

Liga e Kampionëve
Superkompjuteri parashikon shanset e klubeve për të kaluar në gjysmëfinale dhe fituar trofeun e Ligës së Kampionëve

Superkompjuteri parashikon shanset e klubeve për të kaluar në gjysmëfinale dhe fituar trofeun e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Ylli i Real Madridit po ndërron ekipin, por jo qytetin – transferimi te Atletico Madridi më se i mundshëm

Ylli i Real Madridit po ndërron ekipin, por jo qytetin – transferimi te Atletico Madridi më se i mundshëm

La Liga
Shpërndarja e të ardhurave për të gjitha ekipet në këtë edicion të Ligës së Kampionëve – Man City dhe Real Madrid me më shumë fitime

Shpërndarja e të ardhurave për të gjitha ekipet në këtë edicion të Ligës së Kampionëve – Man City dhe Real Madrid me më shumë fitime

Liga e Kampionëve
Shtohen zërat për largimin e Vedat Muriqit nga Mallorca – e duan dy top klube

Shtohen zërat për largimin e Vedat Muriqit nga Mallorca – e duan dy top klube

La Liga
Ylli spanjoll pritet të bëhet vetëm futbollisti i tretë që ka luajtur për Real Madridin, Barcelonën dhe Atletico Madridin

Ylli spanjoll pritet të bëhet vetëm futbollisti i tretë që ka luajtur për Real Madridin, Barcelonën dhe Atletico Madridin

La Liga
Atletico Madridi ka arritur marrëveshje me yllin e Barcelonës

Atletico Madridi ka arritur marrëveshje me yllin e Barcelonës

La Liga
Rivali i Barcelonës po monitoron situatën e Robert Lewandowskit

Rivali i Barcelonës po monitoron situatën e Robert Lewandowskit

La Liga
Mësohet e vërteta nëse Depay pagoi 1 milion euro për të liruar Dani Alvesin nga burgu

Mësohet e vërteta nëse Depay pagoi 1 milion euro për të liruar Dani Alvesin nga burgu

Ndërkombëtare
Milani po e transferon yllin e Atletico Madridit me parametra zero

Milani po e transferon yllin e Atletico Madridit me parametra zero

Serie A
“Dështon në ndeshjet e mëdha” – Lautaro i kthen përgjigje goditëse legjendës së Milanit

“Dështon në ndeshjet e mëdha” – Lautaro i kthen përgjigje goditëse legjendës së Milanit

Liga e Kampionëve
Zbulohet lojtari i famshëm që dyshohet se ka paguar 1 milionë euro për lirimin e Dani Alves

Zbulohet lojtari i famshëm që dyshohet se ka paguar 1 milionë euro për lirimin e Dani Alves

Ndërkombëtare
Atletico Madridi i vendos çmimin Joao Felixit – më pak se sa parashikohej

Atletico Madridi i vendos çmimin Joao Felixit – më pak se sa parashikohej

La Liga
Çmenduri me çmimet e biletave të Ligës së Kampionëve: Real Madridi dhe Barcelona e teprojnë, skuadrat tjera me më të favorshme

Çmenduri me çmimet e biletave të Ligës së Kampionëve: Real Madridi dhe Barcelona e teprojnë, skuadrat tjera me më të favorshme

Liga e Kampionëve
Një tjetër ish-lojtar i Barcelonës probleme me ligjin: Arda Turan dënohet me burg

Një tjetër ish-lojtar i Barcelonës probleme me ligjin: Arda Turan dënohet me burg

La Liga