City fiton me lehtësi në Danimarkë, bën hap të madh drejt çerekfinales

Manchester City ka marrë fitore nëndeshjen e parë ndaj Copenhages në udhëtim me rezultat 1-3.

Kampioni në fuqi e nisi shumë mirë ndeshjen, kur vetëm pas 10 minutash lojë realizuan golin e parë me Kevin de Bruye për 0-1 pas një asistimi fantastik nga Phil Foden.

Vendasit arritën të barazonin rezultatin në minutën e 34-të, kur Mattsson realizoi nga distanca për 1-1 pas një gabimi të portierit Ederson.

Megjithatë City riktheu epërsinë në minutën e parë të kohës shtesë, kur kësaj radhe De Bruyne asistoi derisa Bernardo Silva shënoi për 1-2.

Me epërsinë minimale të Cityt 1-2 u mbyllën 45 minutat e para të kësaj sfide.

Edhe në pjesën e dytë kampioni në fuqi i Evropës dominoi duke krijuar disa raste të mira shënimi.

Haaland arriti të qëllonte shtyllën me kokë, por sulmet e Cityt nuk u ndalen deri në fund të ndeshjes.

Në minutën e fundit të kësaj sfide ishte talenti anglez Phil Foden që realizoi për rezultatin përfundimtar 1-3.

Ndeshja e kthimit mes Manchester Cityt dhe Copenhagen zhvillohet më 6 mars në Etihad Stadium. /Telegrafi/