Barcelona merr një fitore komode në udhëtim ndaj Alavesit

Barcelona ka shënuar fitore me rezultat 3-1 në udhëtim ndaj Alavesit, në kuadër të javës së 23-të në elitën e futbollit spanjoll.

Blaugranasit morën avantazhin me anë të Robert Lewandowskit (31’) i cili përballë portierit nuk gaboi dhe shënoi për 1-0.

Alavesi pati dy mundësi të arta me Jon Guridin dhe Samuel Omorodion, por që nuk arritën të gjejnë rrugën e rrjetës.

Me të filluar pjesa e dytë, Barcelona arriti që të dyfishojë epërsinë me Ilkay Gundogan (49’) i cili shënoi një gol të bukur për 2-0 pas asistimit të Pedrit.

Reagimi i Alaves erdhi shumë shpejtë, pasi vetëm dy minuta më vonë ata arritën të ngushtojnë rezultatin përmes Samuel Omorodion (51’) i cili bëri një shkëputje fantastike në ajër për të shënuar për 2-1.

Barcelona arriti të shënojë edhe golin e tretë në këtë takim, kësaj radhe përmes brazilianit Vitor Roque (63’) i cili me një prekje të thjeshtë shndërron në gol pasimin e Hector Fort për 3-1.

Sidoqoftë ishte pikërisht Roque ai i cili la Barcelonën me një lojtar më pak në fushë, pasi në minutën e 73-të mori kartonin e dytë të verdhë.

Alavesi nuk ia doli të menaxhojë avantazhin numerik në fushë dhe kësisoji Barcelona mori fitoren në udhëtim.

Katalanasit tani kanë 50 pikë dhe gjenden në pozitën e tretë në tabelë me shtatë pikë më pak se Real Madridi që nesër luan ndeshjen e tyre ndaj Atletico Madridit./Telegrafi/

"Isha absolutisht i vdekur" - fjalët e Jude Bellingham pas ndeshjes me Sllovninë shqetësojnë fansat anglez

"Largojë nga formacioni Bellinghamin dhe Kanen" - Southgates i kërkohet që të fillojë pa dy yjet kryesorë

Zidane i gjen Real Madridit pasuesin e Nachos - një mbrojtës për shumë vite

Shkruhet historia: Ndodhi në Euro 2024 ajo që nuk kishte ndodhur kurrë në asnjë Kampionat Evropian

Pse Kylian Mbappe është i pakënaqur me maskën e personalizuar të fytyrës që po e mban në Euro 2024?

Kampioni i Malit të Zi, Deçiqi, hoqi yllin e kuq nga stema dhe ndërroi ngjyrat, shtohet emri shqiptar