Dortmundi merr një fitore të vështirë ndaj Union Berlinit

Borussia Dortmundi ka fituar me vështirësi 2-1 ndaj Union Berlinit në ndeshjen e vlefshme për javën e 27-të në Bundesliga.

Verdhezinjtë kanë marrë një fitore të vështirë ndaj kryeqyetasve, por shumë të vlefshme në luftën për titullin të Bundesligës, ku rivalizojnë Bayern Munichun.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të vendasve, por përkundër rasteve të shumta, vetëm një herë u tund rrjeta.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 28-të me anë të Donyell Malen, i cili shënoi për 1-0 pas asistimit të Raphael Gueirrero.

Në pjesën e dytë, u zhvillua lojë e barabartë, ku të dyja skuadrat arritën të krijojnë raste dhe të shënojnë nga një gol.

Të parët që shënuan në këtë pjesë ishin mysafirët me anë të Kevin Behrens (61’), i cili barazoi shifrat 1-1 dhe vështirësoi gjërat për Dortmundin.

Megjithatë, vendasit arritën ta rikthejnë epërsinë në minutën e 79-të me anë të Youssufa Muokoko që shënoi për 2-1 dhe ky doli të ishte rezultat përfundimtar.

Pas kësaj fitore, Dortmundi e sheh veten në pozitën e dytë me 56 pikë apo dy më pak se Bayerni i dyti, ndërsa Union Berlini zë vendin e tretë me 51 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Dortmundi luan në udhëtim te Stuttgarti, ndërsa Union Berlini e pret Bochumin. /Telegrafi/

Vinicius shkruan historinë pas golit në finale ndaj Dortmundit – barazon rekordin e jashtëzakonshëm të Messit

“Nata më e mirë e jetës sime”, Bellingham me një intervistë tepër emocionuese pasi fitoi Ligën e Kampionëve

“Ai nuk është trajner i rrjeteve sociale”, Mourinho nuk kursehet nga lëvdatat për Ancelottin

Real Madridi, mbret i Evropës për herë të 15-të në histori

Notat e lojtarëve, Borussia Dortmund 0-2 Real Madridi: Carvajal e Kroos më të mirët në fushë