Athletic Bilbao pasi eliminoi Barcelonën ia bën të njëjtë gjë edhe Real Madridit në Kupën e Mbretit

Athletico Bilbao ka shënuar fitore ndaj Real Madridi në çerekfinale të Kupës së Mbretit me rezultat 1-0.

Athletico Bilbao e nisi më mirë ndeshjen, duke rrezikuar e para me Dani Garcia në minutën e 10-të, por pa sukses.

I njëjti lojtar edhe pas tre minutash rrezikoi, ndërsa pas tij ishte radha e Iker Munain, por asnjëri nuk qëlloi cakun.

Edhe pjesa e dytë nisi më mirë për vendasit. Iker Munain (47’) dhe Rudi Garcia (50’) ishin afër shënimit, por sërish nuk ia dolën të kalojnë Bilbaon në epërsi.

Në minutën e 51-të, Bilbao kërkoi penallti pas një prekje me dorë në zonë të Nacho, por pas shikimit në VAR, nuk u vendos për një gjë të tillë.

Real Madridi u bë i gjallë në minutën e 81-të, kur Casemiro gjuan bukur, por Julen Agirrezabala ishte në vend.

Golin e fitores Bilbao e shënoi në minutën e 89-të, kur Alex Berenguer pas një lëvizje të bukur në zonë, gjuan edhe më bukur për të shënuar për 1-0.

Deri në fund mbretërit edhe pse u munduan të bënin diçka, nuk ia arritën, duke u eliminuar nga Kupa e Mbretit.

Athletico Bilbao pasi eliminoi Barcelonën, tani eliminoi edhe Real Madridin, duke i hapur rrugë vetës drejt trofeut. /Telegrafi/

Barcelona dhe Bayern Munich po konsiderojnë shkëmbimin e çmendur, marrëveshja do t'i bënte të dy klubet jashtëzakonisht të lumtur

Xabi Alonso mund të prishë planet e Barcelonës në Ligën e Kampionëve 2024/25

Thiago Silva arrin marrëveshje me klubin e ri

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Inteligjenca artificiale zgjedh sulmuesin më të mirë në Turqi, Rey Manaj lë pas emra të njohur