Intervista emocionale e Ryan Christie tregon më së miri se çfarë do të thotë kualifikimi në Euro 2020 për Skocinë

Ryan Christie përmblodhi emocionet e gjithë pritjes 22-vjeçare të Skocisë për të arritur kualifikimin në një garë të madhe, ndërsa skuadra kombëtare mundi Serbinë me penallti për t’u kualifikuar në Euro 2020.

Hera e fundit që Skocia u kualifikua për një turne ndërkombëtar ishte në Kupën e Botës në Francë në 1998, ku ata hapën turneun kundër nikoqirëve të Brazilit.

Të enjten në mbrëmje atyre iu dha një mundësi e madhe për të përfunduar atë periudhë të gjatë pritje kur u përballën me Serbinë në një ndeshje play-off.

Skocia, Sllovakia dhe Hungaria marrin biletat e fundit për në “EURO 2020”
Lexo po ashtu Skocia, Sllovakia dhe Hungaria marrin biletat e fundit për në “EURO 2020”

Goli i Christie në minutën e 52-të e çoi ekipin e Steve Clarke në epërsi 0-1 dhe kur u largua nga fusha në minutën e 87-të dukej sikur ishte goli i fitores.

Festa pas golit të Christie

Megjithatë, serbët arritën të barazojnë në minutën e 90-të me anë të Luka Jovic duke thyer zemrat e Skocisë dhe për ta çuar ndeshjen në kohën shtesë.

Pas dy pjesëve prej 15 minutave pa gola, fituesi u desh të përcaktohet pas ekzekutimit të penalltive, ku as këtu nuk munguan emocionet.

Festa e skocezëve pas kualifikimit

Nëntë penalltitë e parë u shënuan nga të dy palët, ndërsa penalltia e pestë e serbëve e ekzekutuar nga Aleksandar Mitrovic u prit nga portieri David Marshall për të dërguar Skocinë në Euro 2020.

Lexo po ashtu David Marshall bëri një pritje të shkëlqyeshme të penalltisë për ta dërguar Skocinë në Euro 2020, por reagimi epik ‘vodhi gjithë shfaqjen’

Pas lojës, Christie u intervistua në Sky Sports dhe ai qau me lot gëzimi ndërsa fliste për atë që do të thoshte.

“Ishe një ditë e mahnitshme. Ne besuam në kualifikim dhe e merituam atë. Kemi kaluar kaq shumë vite duke pritur”, ishin disa nga fjalët e Christe, i cili nuk mund të ndalte emocionet e tij në intervistë pas ndeshjes. /Telegrafi/

I pandalshëm Edon Zhegrova, e lë në ‘gjumë’ portierin e Lyonit me një super gol

Po e kërkon e gjitha Evropa, sensacioni i River Plates ka vendosur të luajë për Real Madridin

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Jurgen Klopp mund të humbasë ceremoninë lamtumirëse në ‘Anfield’ nëse ndodh kjo gjë ndaj Aston Villës

Rekordit të jashtëzakonshëm të Bruno Fernandes i vjen fundi pasi humbi ndeshjen ndaj Crystal Palace