Napoli eliminon Interin dhe sfidon Juven në finale të Kupës së Italisë

(Foto: Francesco Pecoraro/Getty Images)

Napoli është finalisti i dytë i Kupës së Italisë, pasi ka arritur ta eliminojë Interin në ndeshjen e dytë gjysmëfinale që u zhvillua në San Paolo.

Partenopei kishin fituar me rezultat 1-0 në Giuseppe Meazza dhe duke qenë se ndeshja e kthimit përfundoi baras (1-1), ata e sfidojnë Juventusin në finale.

Rezultati u zhbllokua që në minutën e dytë të takimit, kur Christian Eriksen shënoi drejtpërdrejt nga goditja nga këndi.

(Foto: Francesco Pecoraro/Getty Images/Guliver)

Romelu Lukaku dhe Antonio Candreva patën rastet për ta dyfishuar epërsinë, mirëpo David Ospina ishte në vend për të reaguar.

Një aksion i nisur shpejt nga portieri vendas e gjeti Lorenzo Insignen, i cili dërgoi një asistim te Dries Mertens që u tregua i saktë (41’) për ta barazuar rezultatin.

Në minutat e para të gjysmës së dytë, Insigne pati një mundësi të mirë që nuk e konkretizoi. Nga ana tjetër, Eriksen rrezikoi një herë nga gjuajtja e lirë dhe pastaj nga një aksion, por Ospina ishte i pakalueshëm.

Dhe meqenëse takimi u mbyll me rezultat të barabartë (1-1), napolitanët u kualifikuan në finale falë fitores në ndeshjen e parë kundër Nerazzurrëve.

Finalja e Kupës së Italisë ndërmjet Juventusit dhe Napolit do të zhvillohet më 17 qershor në Stadio Olimpico të Romës. /Telegrafi/

Thomas Tuchel konfirmon një mungesë të madhe të Bayernit për ndeshjen me Real Madridin

Pas 22 vitesh klubi i njohur kthehet në Ligën Premier – fituesit e titullit dhe një trofeu evropian tani janë në elitën e futbollit anglez