Triumfi ndaj Frosinones e vë Interin në pozitë të mirë drejt kualifikimit në Ligën e Kampionëve

Festa e lojtarëve të Interit (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Interi ka regjistruar fitore të rëndësishme si mysafir i Frosinones (3-1) për të ruajtur një pozitë të mirë në tabelën e Serie A, në garën për vendet që dërgojnë në Ligën e Kampionëve.

Zhvillohej minuta e 19-të e takimit kur u zhbllokua rezultatin. Danilo D’Ambrosio dërgoi një top në zonë, ndërsa Radja Nainggolan kërceu më së larti dhe shënoi me kokë.

Radja Nainggolan e shënoi golin e parë (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Në vazhdim gjyqtari akordoi penallti për mysafirët, ndërsa Ivan Perisic e mori përgjegjësinë dhe ishte i saktë nga pika e bardhë (37′). Nerazzurrët shkuan në pushim me epërsi të dyfishtë.

Francesco Cassata u tregua i saktë në minutën e 61-të duke e dërguar topin në rrjetë dhe në këtë mënyrë e ngushtoi rezultatin dhe i dha shpresa skuadrës së tij për një barazim.

Me gjithë përpjekjet e nikoqirëve për t’i ndryshuar gjërat në vazhdim, ata nuk arritën të tregoheshin efektivë, ashtu që e humbën sfidën. Për më shumë, zikaltrit e realizuan edhe golin e tretë me anë të Matias Vecinos (90’+4).

Ivan Perisic realizoi nga penalltia (Foto: Paolo Bruno/Getty Images/Guliver)

Me këtë fitore, Interi e ka forcuar pozitën e tretë në tabelë me 60 pikë, pesë më shumë se Milani që ndodhet në vend të katërt dhe gjashtë pikë më shumë se Roma që mban vendin e pestë.

Për Frosinone ishte një humbje e rëndë, pasi ka vështirë se mund të dalë nga zona e rrezikut dhe pritet që në fund të sezonit të largohet nga elita e futbollit italian.

Në xhiron e ardhshme, Interi zhvillon derbin ndaj Romës, kurse Frosinone luan si mysafir i Cagliarit. /Telegrafi/

UEFA zbulon lojtarin më të shpejtë për këtë edicion në Ligën e Kampionëve

Zyrtare: Bundesliga me pesë skuadra në Champions duke iu falënderuar Dortmundit

Pse Jamal Musiala vendosi të mos përfaqësojë Anglinë në nivel të lartë, duke përzgjedhur më pas Gjermaninë

Mohamed Salah thyen heshtjen në rrjetet sociale pas përplasjes që kishte me Jurgen Klopp

Të gjithë po pyesin për ritualin e Bellingham para çdo ndeshjeje – anglezi shpjegon përse e bën