Nis sezoni pranveror në Ipko Superligën e Kosovës, Llapi fiton lehtë në udhëtim te KEK-u

Klubi nga Podujeva, Llapi ka shënuar me lehtësi fitore ndaj KEK-ut në Obiliq me rezultat 3-0 në ndeshjen e vlefshme për javën e 18-të në Ipko Superligën e Kosovës në futboll.

Sezoni pranveror i Ipko Superligës së Kosovës ka nisur sot (e premte) me përballjen e vendit të fundit në tabelë, KEK-ut ndaj Llapit, ku fitore shënuan llapjanët, të cilët realizuan fitoren e pestë me radhë në kampionat.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim dhe menaxhim të lojës nga mysafirët, të cilët arritën të shënojnë edhe dy gola.

Rasti i parë serioz në ndeshje erdhi në minutën e 18-të, kur mbrojtësi Bujar Idrizi goditi bukur me kokë, por topi u ndal nga shtylla pingule.

Llapi vazhdoi me rastin e Festim Alidemës (23′), goditja e të cilit nga distanca  u prit nga portieri, ndërsa në minutën e 36-të u pengua në zonë dhe fitoi penallti.

Nga penalltia ishte i saktë mesfushori kreativ, Mentor Zhdrella, i cili shënoi për epërsinë e Llapit 1-0.

Në minutën e 39-të KEK-u mbeti pa një lojtar pasi Tërvioll Stullqakun u ndëshkua me të kuq pas një goditje në Zhdrellën, ndërsa në minutat shtesë ishte Hamdi Namani që shënoi për 2-0.

Në pjesën e dytë, Llapi vazhdoi me dominim, raste dhe manaxhim të lojës, ndërsa në fund arriti ta gjej edhe një gol.

Ishte minuta e 89-të kur i inkuadruari në lojë Arbnor Ramadani kaloi portierin kundërshtar për të shënuar për rezultatin përfundimtar të ndeshjes 3-0.

Pas kësaj fitore, llapjanët kanë 38 pikë në vendin e tretë apo vetëm dy më pak se vendi i parë Prishtina, ndërsa KEK-u zë pozitën e fundit me vetëm një pikë.

Në ndeshjen e radhës, ‘Elektricistët’ udhëtojnë te Ballkani, ndërsa ‘Legjendat’ udhëtojnë te Feronikeli. /Telegrafi/

Bayerni bënë transferimin e parë, e dobëson Leverkusenin duke i marrë një nga më të mirët

Jose Mourinho pritet ta ketë një formacion të çmendur te Fenerbahce me gjashtë yje që mund t’i bashkohet

Anglezët luajtën kundër Bosnjës me një formacion që nuk ishte parë për 30 vjet, Southgate tregoi pse mori këtë vendim