Fitore minimale e Arsenalit, me një këmbë në rrethin tjetër të EL

LISBON, PORTUGAL - OCTOBER 25: Danny Welbeck of Arsenal celebrates with team mates after scoring his sides first goal during the UEFA Europa League Group E match between Sporting CP and Arsenal at Estadio Jose Alvalade on October 25, 2018 in Lisbon, Portugal. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Arsenali ka marrë edhe fitoren e tretë radhazi në Ligën e Evropës dhe të 11-tën në të gjitha garat.

Londinezët kanë triumfuar në udhëtim tek Sportingu me rezultat minimal 0-1.

Ishin mysafirët të cilët rrezikuan të parët, nëpërmjet Henrikh Mkhitaryan, por që goditja e tij nuk ishte e saktë në minutën e 25-të.

Sportingu u kundërpërgjigj gjashtë minuta më vonë me kapitenin Luis Nani, por që gjuajtja e tij shkoi jashtë.

(Photo by David Ramos/Getty Images)

Vendasit në pjesën e parë kërkuan dy herë penallti me Nanin e Monteron, por kështu nuk mendoi gjyqtari sllovak Skomina.

Me rezultatin e barabartë 0-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Arsenali e nisi më fuqishëm pjesën e dytë, kur shënoi një gol me Danny Welbeck, por që u anulua pasi anglezi më parë kishte shkaktuar ndërhyrje të palejueshme.

Golin e epërsisë Arsenali e gjeti në minutën e 78-të, kur pas një gabimi të mbrojtësit vendas Coates, Welbeck doli i vetëm përballë portierit vendas dhe shënoi për 0-1.

Me këtë fitore Arsenali vazhdon kryesimin në Grupin E me nëntë pikë të tubuara, tri më shumë se Sportingu.

Në ndeshjen e ardhshme, Topçinjtë përsëri do të përballen me Sportingun por kësaj radhe në Londër. /Telegrafi/

Tifozja shqiptare e mbështjellur me flamurin kombëtar në tribunat e Allianz Arenas për ndeshjen Bayern-Real

Notat e lojtarëve, Bayern Munich 2-2 Real Madrid: Shkëlqejnë Kroos dhe Kane

Wayne Rooney punësohet aty ku askush nuk e priste, pas shkarkimit nga Birminghami

Chelsea kontakton trajnerin i cili ka bërë ‘revolucion’ në futboll me sistemin 2-7-2

Spektakël në Gjermani, por pa fitues: Real Madridi merr rezultat pozitiv përballë Bayernit në Allianz Arena